NĚMECKO-JAPONSKÝ VIOLONCELLISTA JE NADŠENÝ Z TOHO, ŽE SE VRACÍ DO OSRTRAVY

Danjulo Ishizaka Photo: Marco Borggreve

Hvězdný německo-japonský violoncellista Danjulo Ishizaka podruhé vystoupí v Ostravě s Janáčkovou filharmonií. Tentokrát pod taktovkou významného nositele tradice petrohradské dirigentské školy Daniela Raiskina. V programu zazní skladby Weiberga a Šostakoviče, závěr večera bude pak patřit Beethovenově Sedmé symfonii.


Britský deník The Guardian o Ishizakovi napsal, že hraje s „výjimečnou virtuozitou a vytrvalostí“. Jeho charisma není založeno „jen“ na technice, nýbrž na neobyčejné empatii, účasti a komunikaci s hudebním dílem a myšlenkami jeho tvůrce. Ve čtvrtek 21. února uvede v ostravském Domě kultury Šostakovičův Druhý violoncellový koncert.

 V Ostravě už jste v minulosti jednou hrál. Váže vás k moravskoslezské metropoli nějaká vzpomínka?


Ano, máte pravdu. Vystoupil jsem v Ostravě v roce 2009 a velmi živě si na ten koncert vzpomínám, protože se jednalo o jedno z mých nejlepších provedení violoncellového koncertu Antonína Dvořáka. Čím to bylo? Sám nevím. Možná to bylo atmosférou místa. Každopádně jsem opravdu nadšený, že se po poměrně dlouhé době vracím do tohoto města. Třeba se dozvím, co se v něm změnilo. Třeba mne potěší informace o novém koncertním sále, na kterém se prý pracuje!


Jaký vztah máte k Šostakovičovu koncertu, který uvedete?


Je niterně blízký mému srdci. Jsem poctěn, že skvělá Janáčkova filharmonie přijala mé přání k společnému provedení právě tohoto mistrovského díla. Je typickým příkladem pozdního Šostakoviče: v hudebním materiálu spíše strohé, nejde po žádném efektu ani virtuozitě, ale je propastně hluboké. Vyjadřuje krásu, kterou lze nalézt ve smutku, v nejzazších hlubinách lidského srdce. Prorokuje touhu po lepším světě. Je příběhem boje rezignace a naděje.


Vaše vcítění do díla je vskutku neobyčejné. Možná proto Vás kritika chválí za Vaše charisma. Dá se to naučit?


Věřím, že charisma je pevně spojeno s povahou, vlastnostmi a všemi vlivy, kterým je člověk vystaven. Je to součást osobnosti, o které se domnívám, že spojena s duší. Čím více stárneme, tím méně je můžeme měnit a utvářet.

Jestliže je tomu tak, pak hudba, která vyzařuje z duše, je poselství lidem. Branou k čistým emocím?


Rozhodně! Hudba je něco jako jazyk. Ale může vykonat mnohem víc, protože hovoří způsobem, který se slovům nedostává. Může dát naději, pohodu, ale i naprosté štěstí a oduševnění.

Koncert začíná v 19 hodin. Více informací najdete na www.jfo.cz. Studenti po předložení průkazu mohou v prodejním místě Janáčkovy filharmonie (ve vstupním prostoru DKMO vpravo) uplatnit 80% slevu na vstupném, jehož cena začíná na 160 Kč.

(ab)