NAVZDORY ŠANCÍM PORÁŽKA: SPARTA – BANÍK 3:0

Ani potřetí v této sezoně nedokázal Baník Spartu porazit. Přestože si na Letné vytvořil několik šancí a nastřelil i tyč, odešel ze hřiště poražen. Domácí zvítězili 3:0

Utkání začalo vzpomínkou na Josefa Šurala. Domácí hráči nastoupili ve sparťanských dresech s číslem 23 a jmenovkou tragicky zesnulého hráče. Fotbalisté Baníku v černých trikotech s podobiznou Josefa Šurala na hrudi, jmenovkou a číslem 23 na zádech.  Symbolická minuta ticha se proměnila ve spontánní potlesk všech přítomných. Josefu Šuralovi zatleskali hráči Sparty, Baníku, rozhodčí, v ochozech fanoušci Sparty i fanoušci Baníku.

FORTUNA:LIGA, 31. kolo, so 4.5. , stadion: Letná, diváci: 11423
AC SPARTA PRAHA  FC BANÍK OSTRAVA 3:0 ( 1:0 )

Samotné utkání bylo od prvních minut rušné. Do nebezpečných pozic se v úvodu tlačili nejdříve sparťané, brzy se přidali i baníkovci. V 7. minutě se z pravé strany probil do šestnáctky Sparty Lukáš Pazdera. Několikrát se pokusil najít mezi sparťanskými obránci skulinu pro finální přihrávku, která by znamenala gólovou šanci. Nakonec se mu to ani na druhý či třetí pokus nepodařilo.

O minutu později měla šanci Sparta. Drchal připravil pozici Haškovi, ten vystřelil z nějakých dvanácti metrů, ale trefil přesně místo, kde číhal Jan Laštůvka. A ten dokázal balon bezpečně chytit.

A pak to byl zase Baník. A tentokrát v gólové šanci. Po levé straně utekl sparťanům Daniel Holzer. Poslal do šestnáctky výborný pas na Nemanju Kuzmanoviče, ten se šikovně obtočil kolem bránícího Costy a vystřelil. A těsně minul levou tyč Hečovy branky…

Baník byl i v následujících minutách aktivnější, ve 23. to zkoušel Nemanja Kuzmanovič znovu, tentokrát z větší vzdálenosti. Zkoušel Heču obstřelit, ale také tentokrát pravou tyč jeho branky minul.

Ve 29. minutě se domácím povedla rychlá kombinace na levé straně. Jejím vyústěním byl Karlssonův vpád do šestnáctky Baníku, přihrávka do malého vápna, kam si naběhl Drchal a zblízka otevřel skóre.

Baník mohl vzápětí vyrovnat. Po šikovné rozehrávce ze středového kruhu dostal míč za obranu Sparty Dame Diop. Běžel na Heču úplně sám. Jenže gólman Sparty jeho zakončení velmi dobrým zákrokem vystihl a střelu vyrazil.

Ve 34. minutě zaujal tvrdý atak domácího Costy na Martina Filla, který sudí Královec ocenil jen žlutou kartou.

A pak se o vzrušení postaral Adam Jánoš. Dostal od Marzina Filla v rychlé protiakci přihrávku, ještě před šestnáctkou se rozhodl zakončit lobem a chybělo mu opravdu málo. Míč se snášel do branky, Heča jej ale na poslední chvíli stačil prsty vytlačit na roh.

Rušnou první půli zakončila šance Pražanů. Měl ji Drchal a Baník v tu chvíli udržel ve hře jen výborný zákrok Jana Laštůvky.

Brzy po přestávce upadl v šestnáctce po souboji s Jiřím Fleišmanem domácí Hložek. Sudí Královec penaltu v první fázi neodpískal. Videoasistent jej však na zákrok upozornil, Královec si situaci prohlédl na obrazovce, a pak svůj původní verdikt změnil. Pokutový kop proměnil Karlsson.

Zvýšit na 3:0 mohl vzápětí Drchal, trefil však břevno.

V 64. minutě měl druhou velkou šanci Dame Diop. Míč mu do šestnáctky poslal Milan Jirásek. Heča však útočníka Baníku znovu výtečně vychytal.

V 71. minutě vystřelil velmi nebezpečně Adam Jánoš. A trefil tyč.

V nastaveném čase poslal Kanga do sóla Hložka, který zakončil brilantně a uzavřel na konečných 3:0.

OHLASY TRENÉRŮ:

BOHUMIL PÁNÍK: „To utkání rozhodla naše neefektivita. Kdybychom v první půlce dali z těch šancí aspoň jeden gól, vypadalo by to úplně jinak. Hlavně i hráči by uvěřili, že gól dají. Soupeř by mohl více znervóznět. Pro mě po Jablonci určitě herní zlepšení, ale to, co dělá fotbal fotbalem, tedy góly, jsme my dneska nedali. Proto to dopadlo 0:3.“

________________________________________________________________________

Branky: 29. Drchal, 51. Karlsson z pen., 90.+5. Hložek. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek. ŽK: Costa, Sáček, Zahustel – Procházka.

AC Sparta Praha: Heča – Zahustel, Radakovič, Costa, Matěj Hanousek – Karlsson (74. Ćivič), Sáček, M. Hašek (83. Kanga), Frýdek, Hložek – Drchal (89. Chipciu).

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera (76. Bolf), Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Jirásek, Holzer – Kuzmanovič (66. Hrubý), Diop (71. O. Šašinka).

(nm) Zdroj: FC Baník Ostrava