Mysteriózní muzikálové drama autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca se má stát nejočekávanějším hitem muzikálové sezóny v Ostravě.

Úvodní scéna v lobby grandhotelu v Monte Carlu

Příběh muzikálu začíná ve 20. letech minulého století málem jako červená knihovna. Zámožný anglický šlechtic Maxim de Winter se v Monte Carlu zamiluje do mladičké, nepříliš světaznalé dívky jen rok poté, co jeho půvabná a všemi zbožňovaná manželka Rebecca přišla nešťastnou náhodou o život při noční projížďce na člunu. Propukne nová láska, zazní svatební zvony, ale příběh teprve začíná. Venkovské sídlo Manderley je němým svědkem mnoha podivných událostí. Dívce, kterou autoři muzikálu pojmenovali nezvykle „Já“, protože z jejího pohledu je celý příběh vyprávěn, je neustále připomínán dokonalý obraz bývalé paní. Zejména hospodyně sídla paní Danversová je Rebecce neskonale oddána. Psychologické drama bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními…

R11
Michaela Horká (Paní Danversová), Martina Šnytová (Já), autor foto: Martin Popelář

Jeho autory jsou libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, vůbec nejúspěšnější autorská dvojice muzikálového divadla pocházející z německého jazykového teritoria. Autoři se nechali inspirovat mysteriózním románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové Rebecca (v češtině pod názvem Mrtvá a živá) a jeho filmovou adaptaci velmistra filmového napětí režiséra Alfreda Hitchocka. „Záhy po premiéře ve Vídni se produkce muzikálu rozletěla takřka do celého světa. Kromě mnoha německých měst byla Rebecca uvedena například v Maďarsku, Švýcarsku, Švédsku, Finsku, Rusku či Rumunsku. Velkou popularitu získala v Japonsku a zejména v Jižní Koreji. V blízké budoucnosti má být muzikál uveden také na Broadwayi. Celkově nashromáždily všechny inscenace na celém světě více než dva milióny diváků,“ uvádí šéf souboru Patrick Fridrichovský. Muzikálová adaptace Rebeccy se stala jedním z nejúspěšnějších muzikálových titulů 21. století. Od své premiéry ve Vídni v roce 2006 se stala hitem již v 11 zemích světa.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. Prestižní Spojené scény vídeňské jsou již více než čtvrtstoletí jedním z nejvýznamnějších producentů muzikálového divadla na světě. Náročná jednání o možnosti uvést muzikál Rebecca v NDM trvala téměř dva roky. Ostrava tak bude vůbec prvním městem, kde muzikál v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského, v hudebním nastudování Marka Prášila a v režii Gabriely Petrákové: „Rozhodně je to jeden z nejpropracovanějších titulů, se kterým jsem měla tu čest se potkat. Smekám před oběma autory, jak do detailu řeší každou scénu. I když někdy působí hudba efektně, což se v tomto žánru sluší, má to svůj pevný význam, hlubší smysl, který dobře dramaturgicky funguje,“ dodává režisérka. Hudebním supervizorem se stal šéfdirigent VBW Koen Schoots, který v Ostravě osobně dohlédl na hudební přípravy inscenace.

Muzikálová podívaná slibuje být inscenací na hranici mnoha uměleckých disciplín. Za tím vším stojí tým složený z výtvarníků scény (Ondřej Zicha) a kostýmů (Sylva Zimula Hanáková) a tentokrát i dalších pozoruhodných tvůrců, kteří ovládají videoanimace, projekce a další umělecké disciplíny spojené s obrazem (Petr Hloušek, Dalibor Černák, Števo Capko). Můžeme říci, že tentokrát je to doslova velkolepá show, kde se prolínají složky divadla a filmu, kde uvidíte nevšední scénu, nádherné kostýmy, složité triky i náročné efekty. Ve vrcholné scéně budou diváci svědky momumentální zkáze sídla Manderley.

V náročných konkurzech, při kterých protagonisty muzikálu schvalovali samotní autoři a umělecké vedení Spojených scén vídeňských, byli vybráni do hlavních rolí:

Veronika Prášil-Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (Paní Danversová), Roman Harok
/ Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších.

Česká premiéra se uskuteční 9. března 2017 v 18.30 hod. v Divadle Jiřího Myrona.

Muzikál REBECCA uvádí NDM ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien International GmbH.