Motýlkovec africký – bizarní ryba s motýlími křídly

Pavilon evoluce v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je plný evolučně zajímavých druhů – velkých i těch menších. Jedním z nejméně nápadných je drobná rybka motýlkovec africký. Obývá centrální nádrž v přízemí pavilonu a rozhodně si zaslouží naši pozornost. Také třeba proto, že se chovatelům podařilo motýlkovce rozmnožit a odchovat mláďata.  

Přestože žije motýlkovec africký těsně pod hladinou, snadno unikne naší pozornosti. Naprosto nehybný s hnědým mramorovaným zbarvením a široce roztaženými prsními ploutvemi může vypadat jako uschlý list spadlý na hladinu nebo kousek dřeva. Ovšem stačí se na chviličku podívat jinam nebo mrknout – a jen zčeřená hladina vám potvrdí, že tam skutečně „něco“ bylo. Nehybnost a mrštnost, to jsou dvě protikladné charakteristiky této prapodivné ryby.

Většinu času splývá tato ryba bez sebemenšího pohybu, ale bleskově skočí podél hladiny nebo dokonce nad ni v případě, že ji napadne predátor nebo se hladiny lehce dotkne hmyz. Má unikátní strukturu oka, díky níž dokáže současně zpracovávat informace ze vzduchu i vody. Umí tak okamžitě a přesně vypočítat vzdálenost spadlého hmyzu. Motýlkovec následně skočí a velkou tlamou kořist pohltí rychleji, než to může lidské oko zaznamenat.

„V lednu 2019 se motýlkovci v naší zoo poprvé vytřeli a později to ještě několikrát zopakovali. Jikry jsou velké a vznášejí se u hladiny. Je potřeba je posbírat a umístit do mělkých nádob, kde následný odchov probíhá. Po několika dnech se vylíhne jen 6 mm velký potěr, který se také zdržuje výlučně jen pod hladinou. Nehybně čeká, až mu kolem tlamky propluje živá kořist přiměřené velikosti,“ popisuje akvaristka Markéta Rejlková.

Rybky jsou velmi vybíravými strávníky i poté, co ve velikosti okolo 3 cm vypadají už jako menší kopie svých rodičů a přijímají drobný hmyz. „V zázemí nyní odchováváme několik desítek motýlkovců různé velikosti. Představuje to nejen každodenní starost o dostatečně drobnou a pohyblivou potravu, ale je třeba udržet i vysokou kvalitu vody. Odměnou je sledovat, jak maličkatým neforemným mláďatům postupně narůstají mohutné prsní ploutve a mění se v ryby, které opravdu mohou připomínat motýly,“ dodává Markéta Rejlková.

V Pavilonu evoluce můžete několik dospělých motýlkovců vidět v prostředním bazénu, když pozorně propátráte hladinu kolem kořenů v rozích nádrže.

Motýlkovec africký (Pantodon buchholzi) se vyskytuje v klidných vodách v povodí řek Kongo a Niger. Patří mezi starobylou skupinu ryb z řádu ostnojazyční. Jméno řádu odkazuje na velmi ostrý a tvrdý drtící mechanismus uvnitř tlamy, jakousi třetí čelist. Motýlkovec ji také má a k tomu velkou tlamu orientovanou k hladině. Na rozhraní mezi vodou a vzduchem je vázaný celý jeho život už desítky milionů let. Zoologické zahrady a akvária většinou chovají jeho vzdálené příbuzné arapaimy nebo arowany (v ostravské zoo najdete arowany dvojvousé v Malé Amazonii). Jde o velmi aktivní a velké ryby. Naproti tomu je motýlkovec malý (dorůstá do délky 15 cm) a velice nenápadný. A přesto je to pro Pavilon evoluce skvělý druh – jde o živoucí fosílii s unikátním způsobem života.

(ab)