Montáže panoramatického kukátka a řetízku bezpečí běží i v letošním roce

I v letošním roce ostravští strážníci zdarma instalují v bytech a rodinných domech ostravských seniorů panoramatická kukátka a dveřní bezpečnostní řetízky.

K montáži panoramatických kukátek a dveřních bezpečnostních řetízků přispěly podněty z praxe. Mnoho seniorů se totiž setkalo se situací, ve které nabyli špatné zkušenosti při otevírání dveří bytu neznámým lidem.

„Pocit bezpečí je pro seniory zásadní. Montáže bezpečnostních řetízků a panoramatických kukátek zajistí strážníci, pokud senioři projeví o toto opatření zájem. Od roku 2005 naše městská policie provedla přes dva tisíce osm set instalací. Nicméně nejde o jediný projekt, který městská policie seniorům nabízí. Doplnit mohu žádaná zařízení Senior linky, různé besedy a další informační aktivity, cílené k dříve narozeným,“ uvádí primátor Ostravy Jan Dohnal.

Díky instalaci panoramatického kukátka dochází ke zvýšení pocitového bezpečí v podobě vědomí, kdo stojí za dveřmi. Dveřní bezpečnostní řetízek pak umožňuje seniorům bezpečné pootevření dveří a zabraňuje jejich otevření s následným neoprávněným vniknutím do bytu seniora.

„Senioři spadají do kategorie zvlášť zranitelných obětí trestných činů. Proto se na ně zaměřujeme v rámci našich preventivních aktivit, které patří k našim primárním úkolům. Montáží panoramatického kukátka a dveřního bezpečnostního řetízku přispíváme ke zvyšování pocitu bezpečí seniorů v jejich přirozeném prostředí, v jejich domácnostech,“ dodává ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

O montáž panoramatického kukátka a bezpečnostního řetízku mohou žádat občané města Ostravy starší šedesáti pěti let, a to pouze písemnou formou prostřednictvím svého strážníka-okrskáře nebo na sociálním odboru v místě bydliště. Instalace obojího je bezplatná.

V průběhu instalace, kterou provádí pověřený zaměstnanec Městské policie Ostrava, se lidé mohou zároveň zeptat strážníků na řadu otázek spojených s jejich bezpečím. Strážníci rovněž předávají seniorům informace o bezpečném chování nejen doma, ale i při pobytu venku mimo domov.

Bližší informace lze nalézt na webových stránkách ww.mpostrava.cz nebo je získat v pracovních dnech od 7.00 do 15.00 hod. na telefonním čísle 720 735 125.

Projekt je hrazen z prostředků statutárního města Ostravy.