MLADÍ SUPI VYPUŠTĚNI V BULHARSKU NEZNAJÍ HRANIC

Tři mladí supi hnědí, kteří byli v rámci nového záchranného projektu letos v létě vysazeni v bulharském pohoří Stará planina, už opustili vypouštěcí lokalitu a rozlétli se na různá místa, a to i poměrně vzdálená. Jeden mladý sup ze Zoo Riga zamířil na jih do Řecka, druhý pak přes Turecko do severního Iráku. Ostravská samice odlétla z lokality jako poslední a přede dvěma dny signál z její vysílačky přišel z řeckého poloostrova Chalkidiki.  

Cílem mezinárodního repatriačního projektu, do něhož se ostravská zoologická zahrada na doporučení koordinátora Evropského záchovného programu (EEP) pro supy hnědé nově zapojila, je obnova hnízdní populace supa hnědého v Bulharsku. Tento majestátní dravec z oblasti na začátku 90. let jako hnízdní druh zcela vymizel. Zoo Ostrava poskytla pro vypuštění mladou samičku (symbolicky pojmenovanou Ostrava), která byla úspěšně odchována svými rodiči. Další dvě mláďata pocházejí ze Zoo Riga. Více podrobností k vypuštění nejdete v tiskové zprávě ze dne 27. srpna.

Po několika týdnech strávených na hnízdě již všichni tři mladí supi hnědí vylétli a několik týdnů se pohybovali v jeho okolí. Své zálety ale prodlužovali a následně vypouštěcí lokalitu opustili. „Všichni tři supi mají satelitní vysílačku, takže jejich pohyb je nepřetržitě monitorován. Jedno rižské mládě se vydalo na jih Řecka, kde už nějakou dobu pobývá. Jeho pouť byla docela dramatická – vypadalo to, že mladý sup je po dlouhé cestě bez potravy vyčerpán, ale nakonec se bulharským kolegům podařilo navázat kontakt s místní neziskovou organizací, která poskytla na lokalitu krmení a na supa „dohlédla“. Ještě dále dolétlo druhé mládě z Rigy. Přelétlo do Turecka, kde kopírovalo pobřeží Černého moře a dolétlo až do Iráku. Aktuálně se pohybuje na irácko-íránských hranicích. Jako poslední opustila hnízdní lokalitu ostravská samice. Celou dobu se zdržovala v poklidu na místě a krmila se se skupinou supů bělohlavých. Začátkem listopadu odlétla také, a to na jinou vypouštěcí lokalitu v Bulharsku, Sinite Kamani. Poté se ale také stočila k jihu a před pár dny přeletěla hranice do Řecka (více méně následuje let jednoho z rižských mláďat),“ popisuje situaci zooložka z ostravské zoo Adéla Obračajová.

Projekt návratu supa hnědého do Bulharska naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. „Záchranu supů podporuje Zoo Ostrava nejen poskytováním odchovaných mláďat, ale pomáhá VCF i prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu. Tak jsou do záchrany majestátních dravců zapojeni i všichni návštěvníci zoo,“ dodává Adéla Obračajová.

(ab)