MINISTR HAVLÍČEK A PRIMÁTOR MACURA SE SHODLI, ŽE PRIORITOU JE LIKVIDACE LAGUN

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček společně s primátorem Tomášem Macurou navštívili v Ostravě místa s ekologickou zátěží. Shodli se, že prioritu má vytěžení lagun Ostramo.

Návštěva ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka začala ve středu 31. července na lagunách Ostramo, poté si s primátorem Tomášem Macurou prohlédli heřmanický odval a osobně se byli prodívat do kontaminované oblasti u bývalého dolu Trojice.

„Jsem rád, že ministr poznal více tváři Ostravy. Mám radost z toho, že jsme měli možnost společně navštívit tři lokality se starým ekologickými zátěžemi a ministr se s nimi osobně seznámil. Věřím, že uznal potřebu priorit, kdy laguny Ostramo jsou pro nás nejvýznamnější zátěží a na odstranění lagun se musíme primárně zaměřit. Trojice, kde nebezpečí není tak akutní, může chviličku posečkat. Projekt asanace Trojice vycházel z deset let starých průzkumů a nevíme, zda se za ta léta něco změnilo a zda kontaminace neposunula,“ řekl primátor Tomáš Macura.

„Dobrou zprávou je, že sanace lagun skončí v roce 2020 a pak nastane období přípravy povolení dalších rekultivací a poté bude plocha zazeleněna,“ potvrdil minstr Karel Havlíček. „Chci jen připomenut, že termín konec roku 2020 se týká nadbilančních kalů, které budou d konce roku 2020 vytěženy a vymístěny mimo město Ostravu,“ dodal primátor Macura.

„U Trojice není třeba nic uspěchávat. Nejdříve dokončíme průzkum možné kontaminace a až poté se rozhodneme, jak budeme postupovat dál,“ zdůraznil ministr Havlíček.

Odpoledne za doprovodu hejtmana Ivo Vondráka a primátora Tomáše Macury navštívil Moravskoslezské inovační centrum. „Je to úžasný komplex, kde existuje výborná spolupráce mezi univerzitou a těmi, kteří vytvářejí zázemí pro firmy. Je to jeden z nejlepších příkladů inovačních center a inkubátorů v České republice.“ byl nadšen ministr Havlíček.

(ab) Zdroj: Město Ostrava