Midnight Oil na Colours of Ostrava 2017

Světová kapela Midnight Oil potvrdila koncert v Ostravě.

Slavní australští rockeři se vracejí na koncertní pódia

Po britských Jamiroquai zažije letošní ročník festivalu Colours of Ostrava další velký návrat. V rámci comebackového světového turné vystoupí vůbec poprvé v České republice slavná australská kapela Midnight Oil, která prodala miliony alb. V Ostravě ji přivítáme v původní sestavě!

Kapela Midnight Oil získala jedenáctkrát cenu Australian Recording Industry Association, proslavila se hity jako Forgotten Years, Blue Sky Mine, The Dead Heart nebo Beds Are Burning, se kterou byla uvedena do americké Rock and Roll Hall of Fame. Přivítejme Midnight Oil v původní sestavě! Zpěváka Petera Garretta, bubeníka Roba Hirsta, kytaristu Martina Rotseyho, basáka Bonese Hillmana a klávesáka Jima Moginieho.

„Tuto báječnou kapelu s mocným politickým étosem, pevnými názory a radikálním gesty představující černé svědomí nejen Austrálie,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. „Je lepší zemřít ve stoje než žít na kolenou,“ tvrdila vždy kapela. Uhrančivý melodický rock spojila s ostrými společenskými, ekologickými a protiválečnými protesty. „Jak můžeme tančit, jak se můžeme smát, když naše postele hoří. Přišel čas zaplatit,“ zpívali muzikanti, trvající na přesvědčení, že Austrálie zemi původním obyvatelů ukradla a chovala se k nim drastickým způsobem.

Třaskavou desku Blue Sky Mine pak kapela proslavila po světě partyzánskou akcí, a to protestní koncert proti ekologické katastrofě způsobené ropným tankerem, který odehráli na valníku před budovou Exxonu na Manhattanu. Zpěvák Peter Garrett vstoupil do politiky a stal se ministrem životního prostředí a školství. Midnight Oil se od té doby objevili na veřejnosti jen vzácně, vždy při benefičních akcích, naposledy v roce 2009 pro oběti obřích australských požárů. Zbývající členové se věnovali vlastním hudebním projektům. Garret z politiky odešel v roce 2013 a loni vydal své první sólové album A Version of Now.

Skupina k nadšení fanoušků letos 17. února oznámila, že se vrací na koncertní pódia. V rámci turné nazvaném The Great Circle projede od dubna do listopadu celý svět. Od komorního klubu v Sydney přes Brazílii, Severní Ameriku, Evropu, Nový Zéland a zpět do Austrálie. Turné doplní vydání tří kolekcí CD. První bude obsahovat všechna jejich LP a EP, druhý jejich CD a videa a třetí 4 CD/8 DVD sběratelský kousek s dosud nevydaným materiálem nazvaným The Overflow Tank.

Šestnáctý ročník Colours of Ostrava proběhne od 19. do 22. července opět v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic. K hlavním oznámeným jménům patří Jamiroquai, Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, LP, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka, Laura Mvula, UNKLE, Afro Celt Sound System nebo Nouvelle Vague. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji za cenu 2 490 Kč, která platí na limitované množství 5 000 kusů. (iza)