MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽNÍ VÝSTAVA MODELÁŘŮ OPĚT V BĚLSKÉM LESE

Stovky modelářů a autorů papírových „vystřihovánek“ z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska očekávají v sobotu 23.3.2019 organizátoři 15. ročníku mezinárodní výstavy papírových modelů „Papír Show Ostrava 2019“. Koná se popáté na stejném místě – v prostorách Základní školy Bohumíra Dvorského v Ostravě-Bělském lese.

Jde opět o největší výstavu papírových modelů v regionu severní Moravy a Slezska. Letos se koná jako Mistrovství ČR papírových modelů „letecké a kosmické techniky“. Do přípravy akce se tradičně zapojují i hasiči.

Vedle celkově více než tisícovky nejrůznějších propracovaných modelů budou uvnitř vystaveny mnohdy velmi věrné modely zásahové techniky hasičů – odhadem nejméně dvě stovky papírových výrobků různých velikostí od malých i velkých kutilů. Hasiči, především Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK), opět akci podpoří vystavenou (skutečnou) technikou na ploše u školy i cenami pro nejlepší modeláře.

Doprovodný program v hale obsahuje i RC trucky na dráze 6 x 4 metrů a čtyři panely pro jízdy vláčku různých měřítek. Diváci budou moci mj. hlasovat v soutěži o nejlepší model podle jejich výběru.

V pátek 22.3.2019 odpoledne a večer bude přejímka modelů. Pro veřejnost bude soutěžní výstava otevřena v sobotu 23.3.2019, a to od 9 do 14 hodin – i s bohatým doprovodným programem a vystavenou technikou venku, včetně té hasičské. Profesionální hasiči z HZS MSK zde představí během sobotního dopoledne nový vyprošťovací automobil VYA Tatra 815 Omars, dobrovolní hasiči z Krmelína cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20 Tatra 815 Terrno, vítkovičtí podnikoví hasiči zase CAS 15 MB Atego.

Vedle několika jiných soutěžních kategorií bude opět připravena speciální kategorie IZS (integrovaného záchranného systému), o níž je již tradičně velký zájem. HZS MSK tradičně věnuje věcné ceny, letos mj. rodinné vstupenky do Hasičského muzea města Ostravy a několik knížek Hasičských pohádek.

Výstava, kterou připravil modelářský klub Ostravan ZŠ Dvorského, je prodejní. Zájemci si zde budou moci koupit některé papírové modely a modelářské potřeby. Vstup pro dospělého činí 30 korun, pro děti je poloviční. Je možné využít rodinné vstupné za 60 korun (2+2).