MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA NABÍDNE 15 KONCERTŮ

Náměstek primátora Zbyněk Pražák, ředitel festivalu Jaromír Javůrek ä prezident festivalu dirigent Tomáš Netopil na festivalové tiskové konferenci. Foto: Jakub Mičovský

Celkem 15 koncertů v šesti městech našeho kraje se uskuteční v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka od 27. května do 1. července.

„Hudební festival spojený se jménem skladatele Leoše Janáčka má dlouholetou a úspěšnou tradici. V roce 2018 vznikl Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka spojením dvou festivalů – Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald. Festivalovou osou se staly Ostrava a Hukvaldy, místa úmrtí a narození Leoše Janáčka. Ostrava přitom nadále bude festivalu poskytovat potřebné zázemí, je centrem festivalu a město Ostrava tuto hudební akci samozřejmě podporuje. Považujeme ji za velkou událost,“ řekl náměstek primátora Ostravy pro kulturu Zbyněk Pražák.

„Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program a špičkoví umělci, kteří se doslova z celého světa sjedou do České republiky právě na Janáčkův festival,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Všechny koncerty a festivalové akce se budou konat v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je uskutečnit. Již dříve přesunuli velkou část programu do venkovních prostor, které lépe vycházejí vstříc bezpečnostním opatřením. Počítá se se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Festivaloví hosté se při účasti na koncertu budou prokazovat písemným potvrzením o ukončeném očkování, proděláním onemocnění covid-19 nebo negativním antigenním či PCR testem.

Festival se letos musí obejít bez některých doprovodných akcí, nicméně o své hlavní hvězdy nepřijde.  Mezi vrcholy patří zahajovací koncert na Slezskoostravském hradě, kde se na jednom podiu potká špičkový mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno. Společně zahrají slavnou skladbu Hectora Berlioze Harold v Itálii. Neopomenut by neměl zůstat koncert estonské dirigenty Kristiiny Posky a francouzské klavíristky Lisy de la Salle nebo koncert arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, který vystoupí společně s houslistou Ivanem Ženatým.

„Jsme nesmírně rádi, že všichni interpreti chtějí na festival dorazit a jsou ochotni podstoupit karantény a testování. Máme také kvalitní zálohu v případě, že by někdo ze zdravotních důvodů nemohl koncert odehrát. Jsme po všech stránkách nachystáni divákům zprostředkovat kvalitní kulturní zážitek,“ dodal Jaromír Javůrek.

Program a další informace o vstupenkách najdete na stránkách festivalu www.mhflj.cz.

(nm) Zdroj: Město Ostrava