KLIENTI ČTYŘLÍSTKU SE STĚHUJÍ DO NOVÝCH DOMOVŮ

Lidé se zdravotním postižením, o které se stará příspěvková organizace města Ostravy Čtyřlístek, se v těchto dnech stěhují do nových domovů.

„Ze tří stávajících budov se 159 klientů postupně přestěhuje do 13 domků. Ústavní péči tak nahradí téměř rodinné prostředí. Umožníme těmto lidem, kteří měli v životě smůlu, žít v běžných podmínkách. V nových domcích mají své pokoje a společnou kuchyňku, prostory jsou bezbariérové,“ popsal náměstek primátora pro zdravotnictví a sociální péči Zbyněk Pražák.

První nově postavený domek pro Čtyřlístek byl slavnostně otevřen v Proskovické ulici ve Výškovicích. Klienti se přestěhovali do dalších čtyř podobných domků  v Hrušově u ulicích Na Liščině a Kanczuckého, v Petřkovicích a v Nové Bělé.  Budovy rodinného typu jsou řešeny jako propojený dvojdomek, přičemž v každé ze dvou samostatných domácností žije šest lidí se zdravotním postižením, o něž 24 hodin denně pečuje kvalifikovaný personál.

V druhé etapě transformace Čtyřlístku bude postaveno v Ostravě dalších osm rodinných domků. „Ostrava je v rámci celé České republiky výjimečná tím, jak se jí daří transformace lidí se zdravotním postižením,“ připomenul Zbyněk Pražák. Výstavba nových domovů pro klienty Čtyřlístku vyjde na téměř 300 milionů korun, přičemž dotace z evropských fondů činí necelých 90 procent této částky. Zbývajících 40 milionů pokryly dotace státu a města Ostravy.

(ab) Zdroj: Město Ostrava