28. LEDNA SE KONÁ DEBATA NA TÉMA: JAK(É) DĚLAT SOCHY V OSTRAVĚ?

Debata na toto téma se koná v pondělí 28. ledna v Antikvariátu a klubu Fiducia od 18 hodin. Za městský obvod se debaty zúčastní Lukáš Jansa – radní pro architekturu a veřejný prostor.

Existují v Česku případy dobré praxe zadávání nové sochy ve veřejném prostoru? Proč není vypisování soutěží běžným postupem? A jak naložit se sochami, které se „nepovedly“?

V posledních dvou letech vzniklo ve veřejném prostoru Ostravy několik kontroverzně přijímaných soch. Kromě jejich podoby je často kritizováno umístění a způsob zadávání, nejčastěji bez veřejné soutěže. Diskutována je také praxe, kdy sochaři svá díla věnují městu, které je osazuje do veřejného prostoru, aniž by ve spolupráci s odborníky posoudilo jejich kvalitu či umístění. S tímto problémem se nepotýká pouze Ostrava, ale i jiná města.

Hosté:
Zuzana Bajgarová – náměstkyně primátora města Ostravy
Petr Dub – umělec, spoluautor studie provozu umění ve veřejném prostoru městské části Prahy 5
Lukáš Jansa – radní pro architekturu a veřejný prostor městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Tomáš Knoflíček – kurátor výstav, organizátor festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka
Jiří Ptáček – nezávislý kurátor, zakládající člen uměleckého spolku Skutek

Moderuje Tereza Aubrechtová (Ostravská univerzita).

Pořádá Antikvariát a klub Fiducia a PLATO.

(ab) Zdroj: Město Ostrava