Každý desátý autobus bude elektrobus. DPO zařazuje do provozu největší flotilu elektrobusů v ČR

24 nových elektrobusů s technologií OppCharge, tedy s průběžným dobíjením, zařazuje od května postupně do svého provozu Dopravní podnik Ostrava (DPO). Pro elektrobusy vznikla i další nová nabíjecí infrastruktura na terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě, která bude obsluhovat první část převzatých vozů. Po dodání všech vozů bude každý desátý vypravovaný autobus DPO elektrobus. Nasazením všech 24 nových elektrobusů se ve srovnání se CNG autobusy vyprodukuje za rok až o 700 kg emisí oxidu uhličitého méně.

DPO tímto pokračuje ve svém ekologickém závazku „Bez dieselu“, který deklaroval loni na jaře s tím, že již nekoupí žádný dieselový autobus, a mohl tak do svého běžného denního provozu nasazovat pouze vozy na ekologický pohon.

„Měníme autobusovou dopravu v Ostravě. Nová nabíjecí infrastruktura na terminálu Hranečník je další fází naší strategie a doplňuje již stávající nabíječku pro elektrobusy v Ostravě-Svinově. Následující součástí plánu je vybudování nabíjecí stanice i na ul. Valchařská v centru města. Ostrava tak bude mít tři strategické body, kde se budou elektrobusy nabíjet a odkud budou vyjíždět obsluhovat přilehlé lokality. V daných místech se tak znatelně sníží produkce CO2,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Primátor města Ostravy, Tomáš Macura, doplňuje: „Jsme rádi, že Ostravanům můžeme nabídnout další možnost ekologické dopravy. Od roku 2010, kdy DPO zakoupil první elektrobus, urazil velký kus cesty k ekologizaci provozu, která vyvrcholila loňskou jarní kampaní a závazkem „Bez dieselu“. Zařazením dalších 24 elektrobusů Dopravní podnik Ostrava již jen potvrzuje svou nezastupitelnou roli při zlepšování životního prostředí v našem městě.“

Převzetí a uvedení do provozu nových elektrobusů v Ostravě odpovídá cílům vlády v podpoře komfortní a moderní veřejné dopravy. Ministerstvo dopravy se podílí na výstavbě sítě dobíjecích stanic a v dalším operačním programu doprava III chceme podpořit dobíjecí stanice ve výši až 6 mld. Kč,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Celková hodnota dodávky 24 elektrobusů Solaris včetně dobíjecích ramen Siemens (1 terminál Hranečník, 3 ul. Valchařská) je necelých 308 mil. korun bez DPH. Většina nákladů bude spolufinancována z fondů Evropské unie.

K 1. 1. 2022 bylo ve vozovém parku DPO 292 autobusů, z toho 227 CNG a 8 elektrobusů. Na konci roku 2022 počítá DPO s 227 CNG autobusy a 32 elektrobusy.