Kamarádi, dolů sfárejme! Patnáctý ročník ostravského masopustu je tady!

V úterý 13. února ožije Masarykovo náměstí a přilehlé ulice v centru města tradičním masopustním veselím. Patnáctý ročník Masopustu Ostrava s podtitulem Kamarádi, dolů sfárejme! je věnován hornictví a současně připomene výročí 100 let Velké Ostravy. Návštěvníci se mohou opět těšit na masopustní jarmark, maškarní průvod a kulturní program plný divadelních scének, hudebních a tanečních vystoupení.

V úterý 13. února se již po patnácté uskuteční Masopust Ostrava v samotném centru města. Od 15 hodin Masarykovo náměstí a přilehlé ulice Moravské Ostravy ožijí masopustní slavností, jejíž součástí je kulturní program, maškarní průvod a masopustní jarmark. Hlavními organizátory masopustu v centru Ostravy jsou Ostravské muzeum, CéKáVéčko a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. „Náplň hlavního programu se každý rok nese v duchu určitého tématu, které koresponduje s charakterem slavnosti a regionu. Patnáctý ročník ostravského masopustu bude věnován hornictví a připomene i letošní sté výročí vzniku Velké Ostravy. Průvodci budou horničtí patroni sv. Prokop a sv. Barbora,“ komentuje program produkční Andrea Węglarzyová a dodává: „Na jevišti i v průvodu se vystřídají účinkující a soubory z Ostravy a blízkého okolí.“ V tradičních masopustních maskách se představí členové Sboru dobrovolných hasičů Pustkovec, hudební doprovod zajistí Muzikanti z Polanky a Hornická kapela. Otěže hlavního programu převezme letos Umělecký soubor Generace z Klimkovic, k němuž se přidají aktéři ze Staré arény Ostrava. „Máme radost, že v programu i letos přivítáme účinkující ze Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava se skupinou Rytmy. Dále se mezi účinkujícími představí Dětský folklorní soubor Hlubinka, Dětský soubor Heleny Salichové a vystoupí i žáci Waldorfské základní školy a mateřské školy Ostrava,“ doplňuje dramaturgyně Markéta Palowská.

Masopustní jarmark a stánky nejen s domácí zabijačkou budou na Masarykově náměstí zpřístupněny od 11 do 19 hodin. Novinkou pro letošní rok je dvorek se zvířaty a expozice zemědělských strojů, které budou k vidění také od dopoledních hodin. Hlavní program na jevišti začne v 15 hodin. V 17 hodin se zde uskuteční slavnostní předání masopustního práva za účasti starosty městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu Petra Veselky. V návaznosti na to vyjde z náměstí do okolních ulic maškarní průvod. Přibližně za hodinu se průvod na náměstí vrátí a aktéři s muzikanty si společně se všemi přítomnými naposledy zatančí. Poté účinkující na jevišti „zabijí kozla“ a „pochovají basu“. Těmito scénkami a následným „smutečním průvodem s paní basou“ budou letošní oslavy konce masopustního období završeny.

XV. Masopust Ostrava se koná pod záštitou starosty městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu Petra Veselky a za finanční podpory statutárního města Ostravy.