Kalendárium historických událostí města Ostravy od 12. února do 18. února

13. 2. 1988

V tento den sehráli fotbalisté ostravského Baníku přípravný zápas s Gumárnami Púchov, uzavřeli tím první část zimního soustředění na druhou část ligové sezóny. Využili dobrého stavu svých tréninkových hřišť na Bazalech a sehráli zde několik přípravných utkání s předními polskými mužstvy. Právě 13. 2. 1988 pak ostravští fotbalisté odcestovali na druhou část přípravy do Maďarska. Do Budapešti přicestovali na pozvání místního BVSC Budapešť, který na oplátku koncem ledna využíval baníkovské zázemí na Bazalech a rehabilitační centrum v Šilheřovicích. Ostravským tiskem tehdy rezonovalo, zda na zápasy s maďarskými soupeři již bude fit kanonýr Václav Daněk.

16. 2. 1950

Tohoto dne se na stránkách Nové Svobody objevilo oznámení, že na Ostravsku se v minulém roce vypilo „lihovin“ (do statistiky se kromě např. piva počítalo i mléko) za téměř 1,5 miliardy československých korun, což byl celorepublikový rekord. Dávka z nápojů tvořila největší příjem národních výborů a v roce 1949 stoupla ve srovnání s předchozími lety dvojnásobně. Největší podíl na vypitém množství v přepočtu na jednoho obyvatele měla přímo Ostrava, za ní se ve statistice umístila Karviná. Naopak na samém konci pomyslného žebříčku se nacházelo Hlučínsko.

17. 2. 1930

se narodila v Ostravě-Vítkovicích sborová dirigentka Jiřina Uherková (roz. Nyklová). Po studiích na Masarykové univerzitě v Brně se odstěhovala s manželem Milanem do Liberce. Začínala zde jako učitelka, posléze založila a vedla se svým chotěm dětské sbory Radost a Severáček, s nimiž získala mnohá ocenění doma i v cizině a absolvovala řadu úspěšných vystoupení na festivalech a zahraničních zájezdech. Zemřela 29. 11. 1989 v Liberci.

Zpracoval: Archiv města Ostravy