Kalendárium města Ostravy na 4. týden od 22. ledna do 28. ledna

23. 1. 1931

V pátek 23. ledna 1931 byl v kině Kosmos (později Vesmír) v Moravské Ostravě poprvé promítán film „Na západní frontě klid“, natočený podle stejnojmenného románu Ericha Marii Remarqua režisérem Lewisem Milestonem v roce 1930 v USA. Příprava představení probíhala v poněkud nervózní atmosféře, neboť již několik dní předtím kolovaly po Ostravě zprávy, že zdejší němečtí stoupenci nacistů se pokusí promítání filmu zmařit; pro svůj silný protiválečný obsah byl totiž v sousedním Německu zakázán. Ředitelství kina skutečně obdrželo den před zahájením německy psaný dopis, označený hlavičkou „DNSAP Teutonia“, jehož neznámý pisatel hrozil narušit představení „všemi prostředky i hrubým násilím“. Hrozba se naštěstí ukázala být planou; projekce proběhla v klidu před nabitým sálem a film měl obrovský úspěch.

24. 1. 2000

Od 24. ledna 2000 se sídlem Okresního soudu Ostrava stal moderní objekt v Ostravě-Porubě na ulici U Soudu. Z centra města se přestěhovala část agendy týkající se občanskoprávních, exekučních, obchodních a pracovněprávních záležitostí, včetně podatelny, správy soudu a centrální spisovny. V Moravské Ostravě v budově na Sokolské třídě 16 zůstalo i nadále pracoviště okresního soudu s agendou opatrovnickou, dědickou a trestní.

28. 1. 1978

Ve čtvrtek 28. ledna 1978 se ve Svinově konala ustavující schůze botanické organizace Flóraklub Ostrava, jakožto specializované odnože celostátního Českého ovocnářského a zahrádkářského svazu. Posláním tohoto klubu mělo být zkrášlování životního prostředí, přispívat k výsadbě okrasných květinových záhonů, a také pěstovat vzácnější druhy okrasné flóry. Nedílnou součástí náplně práce byla též poradenská, výstavní a přednášková činnost. První výstava pod názvem „Flóra Ostraviensia“ byla plánována již na rok 1978.

Zpracoval: Archiv města Ostravy