Kalendárium města Ostravy na 30. týden od 24. července do 30. července

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 24. července do 30. července.

24. 7. 1997

občané města Ostravy uctili ve 12 hodin minutou ticha oběti katastrofálních červencových záplav. Ve městě se zastavila doprava, zněly sirény a kostelní zvony. Povodeň si vyžádala tři lidské životy. Hasičům a vojákům se podařilo dokončit oddělení záplavového jezera od obydlené části Ostravy-Nové Vsi. Jezero s asi miliónem krychlových metrů vody se vytvořilo po záplavách mezi Novou Vsí a Moravskými chemickými závody. Všechny rodinné domky byly již přístupné, zatopeny měly jen sklepy, odkud se odčerpávala voda. Hrubé odhady všech škod, které způsobily záplavy v Ostravě občanům, podnikatelům a firmám činily šest miliard Kč.

25. 7. 1996

proběhla kolaudace atypické budovy nové 18třídní základní školy na ulici Františka Formana na Dubině, jejíž velkorysá výstavba si vyžádala 150 mil. Kč, včetně vybavení. Patří k nejmodernějším a nejkrásnějším školním budovám v České republice. Projektovala ji skupina architektů M. Dydowicz, J. Hoferek a D. Smejkalová.

30. 7. 1747

se narodil ve Staré Vsi (nedaleko města Bielsko-Biała, dnes Polsko) budoucí velkostatkář Paul (Paweł) Czaderski, syn venkovského učitele, kostelníka a varhaníka. Tento rakouskoslezský podnikatel polského původu dokázal postoupit z chudých poměrů až na pozici vlastníka několika statků a panství v rakouském Slezsku a v sousední Haliči. Na konci 18. století se stal největším sedlákem ve Lhotě (dnes Ligota) v tehdejším Bílském vévodství. Podporoval místní katolickou církev (výstavba kostela) a dobročinné instituce (chudobince). Za zásluhy v oblasti veřejného zájmu byl povýšen do šlechtického stavu. Pro sebe i své potomky získal rytířský titul. V roce 1807 zakoupil panství Velké Kunčice (dnes Kunčice nad Ostravicí). V prosinci 1812 přikoupil panství Dobroslavice s Děhylovem, Pustkovcem, Plesnou a statky Martinov a Třebovice. Zemřel 29. 6. 1813 v Opavě a byl pohřben do krypty empírové hřbitovní kaple ve Staré Plesné.

Zpracoval: Archiv města Ostravy