Kalendárium města Ostravy na 28. týden od 11. července do 17. července

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 11. července do 17.července.

12. 7. 1987

Toto datum je dnem úmrtí ostravského herce a šéfa činohry Karla Vochoče. Tento pražský rodák, který za druhé světové války působil v partyzánských oddílech v Jugoslávii, vystřídal během svého

profesního působení řadu divadel, až roku 1963 přešel do Státního divadla v Ostravě. Mezi lety 1974–1981 vykonával v ostravském divadle funkci šéfa činohry. Roku 1974 byl jmenován zasloužilým umělcem. Jeho doménou byly komediální role v ostravské činohře. V nadregionálním měřítku přinesly Vochočovi popularitu role ve filmové, televizní a rozhlasové tvorbě ostravských studií. Osobitý herec vedlejších filmových rolí zemřel na infarkt v Ostravě ve věku pouhých 57 let.

17. 7. 1946

Tohoto dne zahájil prezident Československé republiky dr. Edvard Beneš svou návštěvu Ostravska a Opavska. Jeho cesta vyvrcholila o den později projevem na slavnostním shromáždění před ostravskou Novou radnicí. K hlavním myšlenkám projevu patřila nutnost odstraňování válečných škod, historický význam odsunu Němců a kategorické prohlášení, že „Těšínska se nikdy nevzdáme a zůstane navždy součástí Československa“. Po skončení projevu předaly děti prezidentu republiky a jeho manželce Haně kytice. Další dary pak přijal v radničních místnostech, mezi nimi obraz akademického malíře Josefa Drhy a dílo akademického sochaře Augustina Handzela – sochu horníka při práci. V pozdních odpoledních hodinách pokračovala jeho návštěva prohlídkou družstva Budoucnost a Vítkovických železáren, načež prezidentský průvod odjel do Brušperku a Frenštátu pod Radhoštěm.

Zpracoval: Archiv města Ostravy