Kalendárium historických událostí města Ostravy od 29. ledna do 4. února

1. 2. 1992

Kvůli diváckému nezájmu a špatnému technickému stavu ukončilo k 1. 2. 1992 svou činnost kino v Polance nad Odrou. Budova z roku 1929 prošla v 70. letech 20. století rekonstrukcí, nicméně kulturní centrum obce začalo v průběhu 80. let chátrat. Po dvacetileté odmlce se členové spolu Retrostar zasloužili roku 2012 o znovu otevření polanského kina, a to díky nim promítá i v současnosti.

3. 2. 1800

Tohoto dne se v Zweibrückenu v Německu narodil průmyslový podnikatel Heinrich Dingler. Zájem o podnikání v Moravské Ostravě projevil v roce 1853. Založil zde prosperující cukrovar, který ale v 60. letech 19. století vyhořel a nebyl již obnoven. Na jeho místě postavil rafinerii petroleje, dováženého z naftových polí v Haliči, dále malou výrobnu parafinových svíček a ceresinu. Rafinerie byla prvním chemickým podnikem na katastru Moravské Ostravy. Zemřel 3. března 1871 ve Vídni.

4. 2. 1920

V prvních únorových dnech roku 1920 byly obce Antošovice, Hošťálkovice, Koblov, Lhotka a Petřkovice spolu s celým Hlučínskem obsazeny československým vojskem a začleněny na základě Versailleské mírové smlouvy do československého státu. Po více než 150 let náležely tyto slezské obce k pruskému státu a převažovalo zde obyvatelstvo hlásící se k německé obcovací řeči.

Zpracoval: Archiv města Ostravy