INOVAČNÍ CENTRUM SE OHLÉDLO ZA ÚSPĚŠNÝM ROKEM

Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) uspořádalo po roce a čtvrt od zahájení činnosti výroční setkání. Zúčastnili se jej podnikatelé, technologičtí vizionáři a zástupci akcionářů. Setkání pod názvem Inovační vývar shrnulo to nejlepší, co se podařilo v inovačním ekosystému vypěstovat.

MSIC vzniklo v létě 2017 a již tehdy zněly přísliby zrození nového partnera pro podnikatele, inovátory, ale i pro instituce, které společnými silami mění tvář regionu. Naplnila mladá společnost tato očekávání?

„MSIC se zrodilo na historických základech společnosti Vědeckotechnologický park Ostrava, kterou město založilo již v roce 1997. Transformovaná společnost, do které se rovnocenně zapojilo město a kraj a k nim i místní univerzity, získala s novým managementem i novou dynamiku, která přináší první hmatatelné výsledky,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Do Ostravy a regionu přichází stále více rostoucích společností a navyšuje se podíl investic do inovací, výzkumu a vývoje. „MSIC zároveň zintenzivnilo spolupráci podnikatelské a akademické sféry. Příkladem jsou dnes zmiňované silné firmy s inovačními aktivitami na vysoké úrovni, například Hella nebo společnost Brose. Rozšiřování aktivit inovačního centra nás staví před potřebu výstavby nové, již páté, budovy ve stávajícím areálu, a v delším časovém horizontu otevírá i otázku expanze do jiné části města. Ostrava nezbytně potřebuje podporu nejen začínajících místních podnikatelů, ale i již etablovaných firem s ambicí růst a expandovat na mezinárodní trhy, což je plně v souladu s cíli Strategického plánu města fajnOVA,“ dodal primátor Macura.

„Pro rozvoj našeho kraje bylo otevření MSIC naprosto klíčové. Je to místo, kde se koncentrují odvážné nápady talentovaných lidí, a kde se formuje další směřování regionu. Každá návštěva jednotlivých laboratoří nebo pracovišť je pro mě zážitkem i ujištěním, že je podpora inovací smysluplná. Věřím, že se podaří inovační centrum rozšířit tak, aby prostor a zázemí dostali další nadějní vývojáři a další smělé vize,“ zdůraznil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

MSIC se neomezuje jen na vlastní programy, naopak využívá i těch prověřených, které jsou k dispozici a pomáhá svým klientům v nich uspět. Jedním z nich je program Evropské komise SME-Instrument. Je to soutěž inovativních projektů s uplatněním pro globální trh, kterou lze přirovnat k „Lize mistrů“ v inovacích. Díky podpoře MSIC se konečně i severní Morava může chlubit první společností – Invent Medical, která tento SME-Instrument grant získala.

Výsledky spolupráce MSIC s partnery jsou viditelné také v areálu. Vznikly v něm dvě nové sdílené laboratoře – vývojová laboratoř poskytující služby pro vývoj a výrobu funkčních vzorků a prototypů – IdeaHub a centrum kolaborativní robotiky, které bylo otevřeno ve spolupráci s Moravskoslezským automobilovým klastrem. Příprava další laboratoře, zaměřené na podporu zavádění robotizace a digitalizace ve výrobních firmách v regionu, je v plném proudu.

(ab) Zdroj: Město Ostrava