Hyundai Mobis zaměstnává už 350 lidí

Nový závod na výrobu světlometů Hyundai Mobis v městské strategické průmyslové zóně Mošnov si prohlédli 29. srpna premiér ČR Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Doprovázeli je hejtman Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura. Návštěvu bude připomínat památný strom vysazený u vchodu do hlavní výrobní haly.

Závod jihokorejské společnosti Hyundai Mobis za zhruba 4 miliardy korun začal vyrůstat v městské průmyslové zóně Mošnov loni na podzim, výrobu zahájil letos v dubnu. V současné době zaměstnává okolo 350 lidí a dodává přední světlomety pro model Hyundai Tucson. Do konce roku by měla naběhnout výroba předních světlometů pro model sesterské společnosti Hyundai – KIA Sportage a pracovní kolektiv by se měl rozrůst už na 500 lidí. Pro příští rok je plánována instalace výrobních linek na výrobu zadních světlometů a nábor další zaměstnanců především na pozice operátor výroby. Už dnes se tak ukazuje, že vznik a podpora průmyslových zón v Ostravě a jejím okolí výrazně přispívá ke stlačování nezaměstnanosti.

„Aktuálně je v ostravských průmyslových zónách zaměstnáno přes 11 700 lidí, z toho ve strategické zóně Mošnov 3200 osob,“ upřesnil primátor Tomáš Macura. Jenom za poslední rok našlo v průmyslových zónách práci okolo 1200 osob a i výhled na další období je velmi dobrý. Přispěje k tomu opět závod Hyundai Mobis, který plánuje zaměstnat do roku 2022–2023 asi 935 až 950 pracovníků.

„Rád bych připomněl tu historii, kdy první představou korejského investora bylo, že vytvoří asi 500 pracovních míst. Město Ostrava jako vlastník pozemků tehdy poměrně striktně trvalo na tom, aby to číslo bylo větší,“ připomněl Tomáš Macura s tím, že v zóně zůstává volných už jen asi 50 hektarů, a i ty se pozvolna plní.

Platnost závazku dodržet podmínky investiční smlouvy a zaměstnat výhledově více než 900 pracovníků potvrdil po jednání se zástupci společnosti Hyundai také premiér Bohuslav Sobotka. „Současně společnost diskutovala při našem setkání otázku dopravní infrastruktury, která zajímá všechny investory přicházející do zóny,“ prozradil některé podrobnosti z jednání. Konkrétně pro Hyundai Mobis je důležité dokončení obchvatu Frýdku-Místku a obchvatů měst na trase do Žiliny, protože mošnovský závod má zásobovat v rámci koncernu Hyundai – KIA také závod KIA na Slovensku. „Je pro ně tedy důležité, aby rychle pokračovala výstavba infrastruktury. Já jsem investory ujistil, že pro českou republiku je to jednoznačná priorita,“ uzavřel Sobotka.

(rj) text a foto: Ostrava.cz