Hvězdami festivalu Souznění budou Korsičané s písněmi chráněnými UNESCO

Jen málokdo může prohlásit, že zpívá písně, které jsou chráněným světovým kulturním dědictvím UNESCO. Komorní skupina, či spíše kvartet, Meridianu takový repertoár má a vůbec poprvé s ním vystoupí v České republice. Skupina umělců, kteří udržují tradici starého zpěvu francouzské Korsiky, vystoupí v rámci letošního 21. ročníku mezinárodního festivalu Souznění ve dnech 12. až 15. prosince.

„Nejen, že se tito Korsičané věnují různým formám tradičního zpěvu hudby zapsané v UNESCO, ale sami také aktivně vyhledávají a objevují písně, které by jinak upadly v zapomnění. Je to jedno z nejzajímavějších etnických těles současné Evropy, a my jsme moc rádi, že přijali pozvání na náš festival,“ říká dramaturg a ředitel Mezinárodního festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

S Meridianu se šéf Souznění seznámil díky dlouholetému příteli ve Francii. Tím je Jean Francoise Proux, někdejší předseda celosvětové sekce organizátorů folklórních festivalů CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts), bývalý šéf jednoho z významných festivalů a také emeritní starosta městečka Montoire-sur-le-Loir, kde se mj. nachází muzeum hudebních nástrojů a krojů z celého světa.

Skupina Meridianu vznikla v kraji la Balagne, kde se po staletí daří olivovníkům. Kulturní dědictví a jeho autentičnost představuje pro skupinu invenční základ, z něhož vychází i její vlastní tvorba. Bohatý repertoár se vyznačuje různorodostí námětů a ochotou otevřít se světu, jak to naznačuje název skupiny Meridianu (Poledník).

Zpěváci i hudebníci ctí v praxi nuance polyfonického zpěvu, doprovodné hudební nástroje se liší podle povahy koncertů – nejčastější kytara, citera a housle. Ale i malé dechové nástroje, zhotovené podle původní řemeslné výroby, rozeznívají melodické názvuky s barvou, kterou chtějí hudebníci písni dát.

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel začne ve čtvrtek 12. prosince ve Frýdku-Místku v kostele sv. Jana a Pavla chrámovou a duchovní hudbou a vyvrcholí ve Frenštátě pod Radhoštěm v neděli 15. prosince.

Více o programu na http://souzneni-festival.cz/ nebo na www.facebook.com/souzneni.