Hasiči opět rozváželi z Ostravy do MS kraje školní antigenní testy

Celkem 390 tisíc testovacích sad pro školy v Moravskoslezském kraji rozvážejí od čtvrtečního rána 22.4.2021 ze skladu v Ostravě-Hrabůvce na radnice všech 22 obcí s rozšířenou působností (ORP) profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), tentokrát ve spolupráci s dobrovolnými hasiči z Ostravy-Radvanic (rozvoz do Ostravy) a Vratimova (nakládka).

Antigenní testy byly přivezeny ve středu (včera) ze skladu státních hmotných rezerv ve Štítině. Největší část opět zůstane podle rozdělovníku Krajského úřadu MS kraje v Ostravě – přes 94 tisíc testů. Čtvrteční (dnešní) rozvoz bude zřejmě hotov během odpoledne.

Při prvním dubnovém hasičském rozvozu (7.4.2021) šlo do kraje celkem 443 tisíc školních testů, z toho na Ostravu tehdy vyšlo 126 tisíc sad.

Hasiči od loňského jara, kdy vzniklo v objektu bývalé stanice HZS MSK v Ostravě-Hrabůvce Krajské distribuční centrum pro covid, přijali do tohoto „skladu“ a pak odtud následně rozváželi miliony roušek a respirátorů, ochranných obleků, štítů, zdravotnických rukavic a čepic. Tímto centrem prošlo i několik desítek přístrojů na podporu dýchaní pro ostravské a další nemocnice.

Například jen během letošního dubna odtud putovaly na radnice všech 22 ORP dvě velké zásilky pro školská zařízení, předem rozdělené pracovníky krajského úřadu.  Nejprve 443 tisíc antigenních testů pro školáky, když v samotné Ostravě jich zůstalo 126 tisíc, posléze také 1,3 milionu respirátorů FFP2, a ostravským školám jich zůstalo 362 tisíc.

Profesionální hasiči z HZS MSK organizují „rozvážkovou“ koronavirovou službu pro celý Moravskoslezský kraj už více než rok. Zajišťují rozvoz vakcín proti covidu, testovací sady a respirátory pro školy a dalších ochranné pomůcky. Spolupracují s lékárnou Fakultní nemocnice Ostrava, se Záchranným útvarem HZS ČR v Hlučíně a s několika jednotkami dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí – mj. Radvanice, Muglinov a Vratimov.

Moravskoslezští profesionální hasiči už rozvezli po kraji – od začátku ledna 2021 do poloviny dubna – přes 200 tisíc dávek vakcín proti covidu v celkem 33 tisících lahvičkách (vialkách), a to jak do očkovacích center, nejvíce na ostravskou Černou louku, ale také nemocnicím a zdravotnickým zařízením, jakož i vybraným praktickým lékařům a do domovů pro seniory. Mají k tomu mj. speciální chladničky, doplněné termografy, které nepřetržitě zaznamenávají teplotu uvnitř chladničky, rovněž pevná molitanová plata proti otřesu, která vyžadují během transportu některé typy vakcín proti covidu.

„Máme plnou důvěru vedení Moravskoslezského kraje. Cokoli bylo v nouzovém stavu potřebné, byli jsme připraveni rychle splnit. Naše každodenní služba občanům, například s testováním hůře pohyblivých osob a seniorů, ale pokračuje i za dnešních již mírnějších podmínek. Obce, města i kraj se o nás mohou dál opřít,“ uvedl ředitel HZS MSK brig. gen. Vladimír Vlček.