Hasiči HZS MSK dostávali medaile za delší období, a ještě komorně – SOUHRN

Po více než dvouleté odmlce, způsobené covidem, obdrželi v první červnové dekádě profesionální hasičky a hasiči z Moravskoslezského kraje opět medaile za věrnost, statečnost, a navíc medaile a jiná ocenění za obětavou činnost během covidového období. Tentokrát bez větší slávy na některém z náměstí krajského či okresního města, navíc rozděleni podle okresů (územních odborů). Tedy celkem šest setkání vždy na půdě příslušné centrální (okresní) stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. VIDEO (T.Lach): https://youtu.be/qBQBxi2iGT8

Tato komorní varianta se musela vždy obejít bez významných hostů, rodinných příslušníků, doprovodných akcí i bez podávání rukou. „Současná proticovidová opatření nám zatím nic jiného neumožňují, a už jsme s oceňováním nechtěli dál otálet,“ vysvětloval komorní variantu oslav ředitel HZS MSK genmjr. Vladimír Vlček, který všechna ocenění předával.

Pro medaile za věrnost třetího, druhého a prvního stupně (za nejméně 10, 20 a 30 let poctivé služby), výjimečně medaili za statečnost, si přišly na dvůr „své“ okresní stanice na tři stovky hasiček a hasičů z celého kraje. „Jste výkvět našeho sboru. Díky za to, jak dobře jej reprezentujete. Není to ale poděkování jen vám, ale i našim blízkým, bez nichž bychom tuto práci nemohli dělat,“ poznamenal Vladimír Vlček při nástupech.

Medaili za věrnost 1. stupně, tedy za poctivou práci minimálně po dobu úctyhodných 30 let, kterou by za normálních okolností obdržel na Pražském hradě, dostal například velitel družstva na stanici HZS MSK v Bohumíně nprap. Jan Bělošický, který slouží u sboru přes 34 let, velitel čety ze stanice Ostrava-Poruba ppor. Petr Klimoš, který slouží u sboru tak tak dlouho, a technik spojové služby nprap. Václav Vlachynský ze stanice Bruntál (33 let).

Hned tři ocenění příslušníci HZS MSK „nad 30 let“ věrné služby jsou z frýdecko-místeckého územního odboru. Šéfka prevence mjr. Ing. Hana Ulrichová, technik strojní služby pprap. Miloslav Záviš a technik chemické služby pprap. Václav Svěrkoš.

Medaile za statečnost získali tři hasiči – prap. Ladislav Ledvoň, DiS., za zásah u požáru hotelu Fridrich u vodní nádrže Těrlicko v prosinci 2016, nstržm. Martin Snášel a pprap. Ing. Martin Šeděnka, kteří mj. „… projevili (v červnu 2020) osobní statečnost při záchraně osmileté dívky z rozbouřené řeky Ostravice ve Frýdku-Místku“.

Mezi oceněnými byl také bývalý dlouholetý velitel stanice HZS MSK v Novém Jičíně a zapálený učitel dobrovolných hasičů Ing. Josef Benýšek. Ten z rukou Vladimíra Vlčka obdržel medaili HZS ČR „Za zásluhy o bezpečnost“.