Hasiči dezinfikovali klášter i s kostelem v Jablunkově

Dvě desítky profesionálních hasičů (HZS MSK) s šesti osvědčenými generátory teplého desinfekčního aerosolu („vuvuzelami“) se zapojily ve čtvrtek 6.8.2020 dopoledne v areálu Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově (okres Frýdek-Místek) do dekontaminace všech prostor, včetně kaple a kostela, s výjimkou klauzury. V klášteře žije několik desítek seniorů, téměř osm desítek z nich je aktuálně pozitivních na koronavirus covid-19, ale údajně bez větších příznaků.

Hasiči z Třince, Frýdku-Místku a Slezské Ostravy zvládli očistu areálu během necelých pěti hodin. Další dvě hodiny zabraly přípravné a pak uklízecí práce. Povzbudit je přišel i starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Prázdné prostory čistili pomocí osvědčených generátorů teplého desinfekčního aerosolu, když po půlhodinovém působení desinfekčního prostředku lze tyto prostory vyvětrat a opět běžně používat. Celkem 15 těchto přístrojů a k tomu 250 kg práškové desinfekce (ke 4% rozředění s vodou) na jaře zakoupil a hasičům daroval Moravskoslezský kraj za bezmála 1,9 milionu korun.

Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky či špunty do uší) se střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění). Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem. Pro charakteristický zvuk generátoru jej hasiči překřtili na „Vuvuzely“, které mj.zněly mnoha stadiony MS ve fotbale 2010 v Jižní Africe. I tak ušetří mnoho cenného času, zvládne velké prostory, dostane se i do koutů či skříní.

Hasiči z HZS MSK dekontaminovali od jara obdobným způsobem na 60 objektů, a to hlavně v Moravskoslezském kraji – jednak kvůli kvalitnímu vybavení (celkem 15 generátorům), ale také kvůli bohatým zkušenostem. Příslušníci HZS MSK tak mj. dekontaminovali například části Nemocnice v Chebu a Městské nemocnice Ostrava, ostravský Domov pro seniory IRIS, Alzheimer centrum v Ostravě-Vítkovicích, Azylový dům Sára ve Frýdku-Místku, objekty 4 černouhelných dolů OKD na Karvinsku, mateřské a základní školy, rovněž několik hasičských stanic a služeben ostatních složek IZS na různých místech kraje