Festival v ulicích nabídne obrovskou podívanou. Vstup zdarma

Rozsáhlý Festival v ulicích s podtitulem Art & Life nabídne poslední červnový víkend v Porubě obrovskou podívanou

Centrum ostravské Poruby ovládne od 24. do 26. června rozsáhlý a žánrově pestrý Festival v ulicích s podtitulem Art & Life. Na festival nejen pouličního umění, který do loňského roku probíhal v centru Ostravy, přijedou hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa. 

Umělci z Argentiny, Austrálie, České republiky, Konga, Filipín, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Senegalu a Španělska. Návštěvníci uvidí například obří loutky, kreativní lunapark, Propan Punk Fire Show, středověkou akrobatickou show, mýtické masky, Legendu o Světle, Robot Street show, bubeníky, dechový orchestr, pouliční hudební busking, divadla pro děti nebo se budou moci zúčastnit různých workshopů.

 

Součástí Festivalu v ulicích se stane i vinný, čajový a dýmařský festival, design zóna, Sdílko – market řemesel, Africká zóna, food zóna, zábavné partnerské zóny, interaktivní program neziskových organizací, spolků a vysokých škol. Festival v ulicích začne v pátek 24. června v 18 hodin, v sobotu a v neděli pak bude program probíhat vždy od 11 hodin. Vstup na festival a veškerý program, který je určený široké veřejnosti včetně rodin s dětmi, je zdarma. Festival v ulicích pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Program a více informací na: https://www.artandlifeostrava.cz/.

MansterVille_Propane Punk Show -__ foto Krzystof Mazur_mail
Manster Ville – Propane Punk Show. Foto Krzystof Mazur

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life proběhne v části Hlavní třídy od kruhového objezdu po ulici 17. listopadu a na některých přilehlých dvorcích. „Naskytla se nám mimořádná příležitost objevit pro festival nová a příhodnější místa a tím ho posunout zase o kus dále. Poruba nám nabízí zcela nové příležitosti a věřím, že letošní festival bude i díky atmosféře, kterou Hlavní třída má, zcela výjimečný. Jsem ráda, že jsme našli s vedením Poruby společnou řeč a těším se na výsledek naší společné práce,“ vysvětluje přesun do Poruby ředitelka festivalu Petra Hradilová.

 

Lidé se mohou těšit na pouliční umění ve všech jeho podobách. Od hudby přes divadlo, artisty až po tanec. Stejnou pozornost věnujeme i nejrůznějším workshopům, představování neziskovek a prezentaci univerzit. Součástí bude samozřejmě i velmi bohatá nabídka jídla a pití. Naším cílem je bořit bariéry mezi umělcem a diváky a nabídnout lidem ojedinělý zážitek,“ dodává Petra Hradilová.

 

Bohatý kulturní program bude probíhat na deseti scénách téměř po celé délce Hlavní třídy a vypukne v páteční podvečer s kapelou Nedivoč.Další festivalové koncerty návštěvníky letos přenesou na slunné pláže Kanárských ostrovů,” láká Petra Hradilová. V rámci programu totiž vystoupí pětice španělských kapel Hirahi Afonso, Alba Gil, Pablo Queu, Olga Cerpa & Mestisay a Lemes, Infante & Colina trío. Se skleničkou vína z přilehlého Vinného festivalu se jedná o dokonalou kombinaci na červnové víkendové odpoledne. World music dalších kontinentů předvede kanadský instrumentalista Aysanabee a o velkolepý energií nabitý závěr nedělního programu se postará australské kytarové duo Opal Ocean.

 

Kromě hudby z celého světa se zde představí také místní hudebníci jako například dechový orchestr VŠB – TUO s programem Ostrava POPS nebo vítězové největší hudební soutěže kapel Skutečná liga. Nároží u Dukly rozezní a možná i roztančí lokální hudební buskeři Niké Vopálecká, Ty kráso, VLNA, Biograph a mnoho dalších.

 

Během celého víkendu si přijdou na své také milovníci divadla. Novocirkusoví Žongléros Ansámbl vezmou malé i velké do pohádkového světa během představení Hvězdář a Legenda o Světle. Francouzská skupina Entr’Act v úchvatných mýtických kostýmech promění porubské ulice v krajinu fantazie a předvede středověkou akrobatickou show s dobovým koncertem. Nebude chybět ani oblíbená Propan Punk fire-show  – velkolepý závěr sobotního dne s dechberoucí akrobacií na obřích kolech. Nedělní odpoledne bude patřit tradičním obřím loutkám s divadelním putováním světem zvířat, během kterého se spolu s loutkami stanou návštěvníci nezbytnou součástí této Bajky.

Orchestr VŠB (2)_mail
Orchestr VŠB

K umění v ulicích neodmyslitelně patří tzv. busking – pouliční umělci všech žánrů. „Proto jsme do Ostravy pozvali ty nejlepší buskery z Evropy, Kanady, Japonska, Argentiny či Austrálie, aby vám předvedli své pouliční hudební, žonglérské, akrobatické i kouzelnické kousky,” říká Petra Hradilová. Ulice oživí také senegalské tance a několik průvodů, například v sobotu průvod žonglérů a chodců na chůdách zahájí program denního lunaparku MansterVille.

 

Víkendový program nabídne bohaté vyžití samozřejmě také pro děti. Kromě divadelních pohádek, soutěží, workshopů v křeččích kolech a sobotního dětského jarmarku, ovládne celý kruhový objezd již zmíněný dětský lunapark MansterVille plný iluzí a atrakcí. V Africké zóně pak budou moci rodiče i děti přiložit ruku k dílu a podílet se s Robot Guyem z Konga na společné výrobě robota.

 

Během celého víkendu bude pro příchozí připravena Africká zóna s tradičními pokrmy, trhy, řemesly i uměním, Design zóna plná originálních výrobků českých tvůrců, oblíbené Sdílko, které představí tradiční česká řemesla či Dýmkařský a čajový festival – ideální místo pro chvíli odpočinku během nabitého programu. Energii budete moci doplnit také ve Food zóně plné festivalových dobrot, na Vinném festivalu či v Chill-out zónách.

 

Program a více informací na: https://www.artandlifeostrava.cz/.

(ab)