Exteriérová výstava Písek ve stroji – Piekło kobiet v PLATO Ostrava

Ostravská městská galerie PLATO v reakci na potlačování práv žen rozhodovat o svém těle v Polsku a snahu tato práva omezit na Slovensku oslovila sedm umělců a uměleckých dvojic, aby svůj postoj vyjádřili vizuálním komentářem umístěném na budově sídla PLATO. Název iniciativy Písek ve stroji – Piekło kobiet využívá jedno z hesel současných protestů v Polsku. PLATO díla postupně zveřejňuje od 9. listopadu. Výstavu zahájila umělecká dvojice Ladislava Gažiová a Alexey Kluyukov komiksem.

V Polsku dnes naši přátelé, umělci a umělkyně, kolegyně a kolegové protestují proti rozhodnutí ústavního soudu, se kterým v zemi v podstatě končí přístup k legálním interrupcím. Na Slovensku se zase jiní naši přátelé, umělkyně a umělci, kolegyně a kolegové angažují proti snahám zpřísnit přístup k interrupcím“, říkají kurátoři PLATO Marek Pokorný, Jakub Adamec a Edith Jeřábková. Z institucionální i osobní solidarity proto PLATO oslovilo umělkyně a umělce z Polska, Slovenska a Čech, aby svůj postoj vyjádřili vizuálním gestem, které se stane součástí veřejného prostoru na budově PLATO ve formě velkorozměrových polepů výkladců pod společným názvem Písek ve stroji – Piekło kobiet

Jediným požadavkem ze strany kurátorů na oslovené umělce Agnieszku Brzeżańskou (PL), Annu Daučíkovou (SK), Ladislavu Gažiovou & Alexeye Kluyukova (CZ), Evu Koťátkovou & Dominika Lang (CZ), Jana Możdżyńského (PL), Kateřinu Olivovou & Aloise Stratila (CZ) a Dominiku Olszowy & Tomasze Mróze (PL) bylo, aby tvůrci do svých prací zakomponovali symbol blesku, který se stal jedním ze sdílených poznávacích znamení aktuálních protestů v Polsku. Původní logo je dílem umělkyně a designérky Oly Jasionowské. Poprvé se objevilo na plakátech ke „stávce žen“ v roce 2016 a v letošním roce se stalo široce používaným motivem protestujících v Polsku. „Vybírali jsme zejména ty umělce, kteří se buď dlouhodobě věnují ve své tvorbě politickým a sociálním aspektům postavení žen ve společnosti, anebo se nyní aktivně účastní protestních akcí v Polsku,“ upřesňují kurátoři.

Dvojicí, jejichž dílo bylo 9. listopadu zveřejněno jako první, jsou Ladislava Gažiová a Alexey Kluyukov. Ti společně vytvořili komiks na ploše šesti prosklených ploch. Posledním uměleckým příspěvkem bude dílo dvojice Eva Koťátková & Dominik Lang, které nainstalujeme nejpozději do konce listopadu. Výstava na výkladcích galerie PLATO z ulice Janáčkovy a ze strany parkoviště bude trvat do 3. ledna 2021. 

Otázka práva na rozhodování o vlastním těle je principiální a těžko ji v evropském kontextu lze považovat za něco, co se týká jen konkrétních politických kroků vlády v konkrétní zemi. Týká se nás všech. Jako instituce trváme na určitých hodnotách a měli bychom zaujmout prostřednictvím umění čas od času jasný postoj k něčemu, co je ohrožuje principiálně,“ reaguje iniciátor výstavy a ředitel PLATO Marek Pokorný na otázku veřejného politického angažování kulturních institucí.

(ab)