Důstojná oslava, byť s porážkou: Baník-Celtic 2:4

Byla to důstojná oslava stého výročí založení Baníku! Užili si ji fanoušci, užili si ji hráči. Bez ohledu na to, že Baník věhlasnému Celtiku podlehl 2:4. Fanoušci Baníku odměnili aktéry utkání bouřlivými ovacemi. Zápas sledoval vyprodaný stadion!

„Čekali jsme, že fanoušci něco připraví, ale tohle předčilo naše očekávání,“ pravil po utkání brankář Jan Laštůvka v narážce na atmosféru, která provázela zápas. Fans Baníku přichystali několik povedených choreí. Blahopřáli Baníku k jeho jubileu, několikrát skandovali jméno majitele klubu Václava Brabce, na závěr zápasu připravili mohutnou gratulaci právě Janu Laštůvkovi k jeho nedávným čtyřicátinám a skandováním podpořili také Matěje Šína, jenž v současné době bojuje s onemocněním.

min (1)

Zápas samotný začal pro Baník velice dobře. Hned po třech minutách zkusil Nemanja Kuzmanovič po zisku míče využít toho, že Joe Hart stojí daleko před svou brankou, a pokusil se jej z dálky přelobovat, legenda nelegenda. Málem se mu to podařilo, těsně minul.

V osmé minutě ovšem „Kuzma“ precizně nacentroval, Eldar Šehič se prosadil mezi zadáky Celtiku a zblízka překonal Harta.

Pak předvedli oba výborní gólmani, co umí. Nejdříve Jan Laštůvka skvělým způsobem vyrazil střelu hbitého Japonce Kjoga Furuhašiho, který se na něj řítil osamocen, na druhé straně zachránil Joe Hart situaci po hlavičce Nemanji Kuzmanoviče, jehož našel zcela volného u zadní tyče Gigli Ndefe.

Celtic pak vývoj zápasu otočil. Nejdříve ve 14. minutě hosté rychle a přesně zakombinovali v šestnáctce Baníku a výsledkem bylo Furuhašiho zakončení do prázdné branky.

O deset minut později si míč před šestnáctkou Baníku navedl na střed Matt O´Riley a vypálil nechytatelně k tyči.

Baník kontroval hlavičkou Ladislava Almásiho po dalším přesném centru Nemanji Kuzmanoviče, Joe Hart ji chytil.

Brzy po pauze se dostal do velké šance Georgios Giakoumakis. Byl sám proti Janu Laštůvkovi, ten mu ale uzavřel střelecký prostor a hráč Celtiku tak zamířil vedle. O chvíli později to však stejný hráč po centru z pravé strany zkusil odvážně z voleje a byla z toho nechytatelná rána – 1:3.

Gólman Baníku pak skvěle zasáhl proti hlavičce Daizena Maedy ze tří metrů!

A přišlo snížení. Svou sílu ukázalo baníkovské mládí. Petr Jaroň poslal geniálně míč rozběhnutému Muhamedu Tijanimu, ten běžel sám na brankáře, velmi pečlivě si vybral místo pro zakončení a poslal balon přesně k tyči.

Hosté ale ještě jednou a definitivně odskočili na rozdíl dvou gólů. Po sérii odrazů přišla kolmice na rozběhnutého Giakoumakise, ten byl sám proti Janu Laštůvkovi a ostravský gólman potvrdil, že tyhle situace jsou jeho velmi silná disciplína. Giakoumasovu střelu skvěle vyrazil. Na dorážku do prázdné branky v podání Leila Abady už ale reagovat nemohl, a tak se zrodil konečný výsledek 2:4.

Statistiky:

Poločas: 1:2
Branky: 7. Šehić, 72. Tijani – 14. Furuhaši, 24. O´Riley, 49. Giakoumakis, 74. Abada. Rozhodčí: Zelinka.
Diváci: 14500

SESTAVY:

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Ndefe (69. Sanneh), Takács (77. Fulnek), Pojezný (69. Chlumecký), Fleišman (84. M. Jaroň) – Kaloč (46. Pokorný), Tetour (46. Budínský) – Klíma, Kuzmanović (61. Buchta), Šehić (61. P. Jaroň) – Almási (61. Tijani)

Celtic FC: Hart (61. Siegrist) – Juranović (46. Ralston), Carter-Vickers (68. Lawal), Welsh (68. Jullien), Taylor (46. Bernabei), McGregor (68. Johnston), O‘ Riley (46. Ideguči), Turnbull (68. McCarthy), Forrest (46. Abada), Jota (46. Maeda), Furuhaši (46. Giakoumakis)