Dolní Vítkovice se rozzářily tisíci světel. V Ostravě začíná působivá vánoční výstava Světla vyprávějí…

Foto: DECOLED s.r.o.

Areál světově unikátních ostravských Dolních Vítkovic se před Vánoci proměnil v pohádkový světelný park s několika tisíci úspornými LED diodami, které budou osvětlovat více než 100 světelných objektů. Návštěvníci se zde mohou potěšit nejen tradičními symboly Vánoc, pohádkovými bytostmi či zvířaty, ale také motivy fantaskního světa, inspirovaného Julesem Vernem a Karlem Zemanem, v podobě trojrozměrných světelných soch. Ostravská výstava navazuje na úspěch loňské expozice v pražských Žlutých lázních, kterou navštívilo 100 tisíc lidí.

 

Vánočních Dvacet tisíc mil pod mořem

Desetimetrová vzducholoď, v jejímž koši se mohou návštěvníci „proletět“, šestimetrová ponorka také volně přístupná k vyzkoušení, k tomu světelný balón či létající kolo – to jsou jen některé ukázky z celkem 103 objektů ve 2D i 3D provedení v bílé a teplé bílé barvě rozmístěných po areálu Dolních Vítkovic. Konkrétně odkazují na fantaskní dílo Dvacet tisíc mil pod mořem. Kromě nich zde návštěvníci naleznou třeba labutě nebo hudební motivy, chybět nebudou tradiční vánoční symboly, jako jsou desítky vloček a hvězd, světelné vánoční brány, stromy a další. To vše si mohou lidé užít za doprovodu tematické hudby.

„Akce, jako je tato, představuje vítanou možnost, jak lidem doslova v jiném světle ukázat kouzlo industriální architektury. Jsme velmi rádi, že můžeme díky expozici Světla vyprávějí… zprostředkovat návštěvníkům našeho areálu nevšední a jedinečný zážitek,“  uvedl ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

 

2000x1000_1_9f76d112-sin-9797-copy
Foto: DECOLED s.r.o.

 

Velkolepá a zářící, přesto šetrná

Kromě důrazu na precizní provedení celé výstavy dbá Decoled přísně na to, aby byla celá světelná výstava díky úsporným LED diodám energeticky úsporná. „Jedna hodina provozu se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku,“ vysvětluje Eva Poláčková a pokračuje: „Světla vyprávějí… jsou přímou ukázkou toho, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky. Naše společnost navíc v letošním roce zahájila výrobu prostřednictvím unikátní technologie 3D tisku, ve které se využívá výhradně recyklovaný plast. Právě v ostravské expozici je takto vyrobených objektů hned několik, například světelný vlak, postavy, stromy apod.“

Již v loňském roce přitáhla světelná výstava díky své unikátnosti do pražských Žlutých lázní přes 100 tisíc návštěvníků. Právě díky mimořádné turistické atraktivitě se tak letos expozice rozšiřuje také do dalších měst, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. V každém městě bude výstava originální, jedinečná a určitým způsobem spjata s konkrétním místem.

 

Světelná expozice v Dolních Vítkovicích bude pro návštěvníky ke zhlédnutí od 1. 12. 2023 do 31. 1. 2024 od 16 do 21 hodin. Veškeré aktuální informace o dopravě na místo, programu, vstupenkách a akcích najdete na: https://svetlavypraveji.cz/ostrava#/

(nm)