Dodávkou dialyzačních přístrojů končí projekt financovaný z evropských peněz

Městská nemocnice Ostrava (MNO) má další nové přístrojové vybavení. Na červencovou dodávku deseti přístrojů pro chronickou dialýzu navázala poslední část projektu, a to dialyzační přístroje pro oddělení ARO. Dodal je vítěz veřejné zakázky společnost Fresenius Medical Care za téměř 1,4 milionu korun včetně DPH. Součástí zakázky je kromě instalace také instruktáž.

Zdravotnická technika je součástí projektu hrazeného z regionálního operačního programu, který právě skončil. Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo v roce 2019 nemocnici částku 87 milionů korun na nákup celkem 54 přístrojů, všechny má již k dispozici. Zatímco deset dialyzačních monitorů z července používá Nefrologické a hemodialyzační centrum Městské nemocnice Ostrava, poslední dva přístroje jsou určeny speciálně pro oddělení ARO.

„Ve veřejných zakázkách postupně nakupujeme přístroje, kterými modernizujeme vybavení našich oddělení, ať už jde o evropské, státní, městské nebo vlastní prostředky. Naším cílem je, aby personál nemocnice pracoval s adekvátním přístrojovým vybavením a jednotlivá oddělení byla pokud možno samostatná, bez nutnosti převážet pacienty na různé typy vyšetření jinam. Platí to i v tomto případě, kdy oddělení ARO získalo vlastní dialýzu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Oddělení má nově přístroj pro kontinuální náhradu funkce ledvin multiFiltratePRO za téměř 674 tisíc korun, který nahradí starší přístroj z roku 2005. Dále dialyzační systém 4008S Classix za 441 tisíc korun a k tomu mobilní úpravnu vody AquaUNO za téměř 253 tisíc korun.

„V případě dialyzačního monitoru a úpravny vody jsme získali zcela nové přístroje, které nám umožní provádět akutní intermitentní dialýzu přímo na lůžku oddělení ARO, odpadnou tudíž transporty těchto pacientů na metabolickou JIP, jak tomu bylo dříve,“ doplnil primář oddělení Cyril Kučera.

Celkové náklady na projekt jsou hrazeny 85 % z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 5 % ze státního rozpočtu. Zbývajících 10 % platí ze svých zdrojů nemocnice a posléze jsou částky uhrazeny z Fondu pro rozvoj MNO.