DO MOŠNOVA MÍŘÍ NOVÝ INVESTOR

Ve Strategické průmyslové zóně Mošnov během dvou let postaví nový moderní závod čínská firma XZB. Vznikne na ploše cca 20 tisíc m2, kde v plně automatizovaných provozech najde práci minimálně 50 lidí, z toho nejméně 10 pozic budou místa s vyšší přidanou hodnotou. Prodej pozemku schválili na svém prosincovém zasedání zastupitelé města.

Pozemek byl prodán za 7,14 milionu korun bez DPH. Firma působící v automobilovém průmyslu byla založena v roce 2002. Jejími produkty jsou hydraulické vyvažovače ventilové vůle, vahadla a další komponenty určené pro výrobu motorů. Hlavní know-how firmy je tváření za studena. Společnost vlastní mnoho patentů a užívá při výrobě poslední nejmodernější technologie. Podíl zaměstnanců, kteří pracují ve vývoji a výzkumu, přesahuje 20 %. Stejnou politiku firma uplatní také v České republice.

„Prioritou města již nejsou jen nová pracovní místa, která bylo potřeba řešit v době, kdy Ostrava procházela transformací, ale především aktivity investorů navazující na naše vysoké školy. Dáváme proto přednost těm společnostem, kde existuje předpoklad propojení jejich vědeckovýzkumných aktivit s naší akademickou sférou. Stále tak platí, že před montovnami upřednostňujeme společnosti s pracovními pozicemi s vyšší přidanou hodnotou, což v případě společnosti XZB bezesporu platí,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

V zóně už působí 7 firem, které zaměstnávají 4 tisíce lidí, a výše prostředků, které společnosti do svého provozu investovaly, činí téměř 13 miliard korun. Dané území je unikátní v rámci republiky svou polohou, je napojeno na silniční a železniční síť. Ojedinělý logistický uzel v celém nejen středoevropském měřítku z ní potom dělá přímá návaznost na mezinárodní letiště.

„Kvalitní úroveň vysokého školství v regionu nám dává naději, že zde nalezneme dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří přispějí k rozvoji firmy a zároveň budou mít možnost vědecké práce. To byl také důvod, proč si firma XZB vybrala pro svou expanzi do Evropy lokalitu průmyslové zóny Mošnov. Blízkost dálnice, letiště a železnice dávají firmě velkou konkurenční výhodu, která by se ruku v ruce s high-tech technologiemi mohla brzy stát významným prvkem dalšího rozvoje regionu,“ doplnil ředitel závodu Jan Teufel.

Strategická průmyslová zóna Mošnov je jedním z největších rozvojových areálů v České republice, který původně vznikl jako záložní plocha pro automobilku Hyundai, kdyby se Nošovickou zónu nepodařilo včas připravit. Nachází se 25 km jižně od centra Ostravy a zahrnuje plochu 200 hektarů.

(ab) Zdroj: Město Ostrava