Dny Fajne rodiny opět propojí organizace i ostravské rodiny napříč městem

Od 22. srpna do 19. září se v Ostravě konají Dny Fajne rodiny, druhý ročník čtyřtýdenní přehlídky pestrého programu pro rodiny s dětmi. Akce navazuje na myšlenku Mezinárodního dne pro rodinu – připomenout si, jak důležitou roli rodina má a vrátit tomuto tématu zaslouženou pozornost. Zároveň chce přispět k oživení dění ve městě, podpořit pořádající organizace i samotné rodiny.

Dny Fajne rodiny propojují organizátory z řad neziskových organizací, spolků, městských organizací, městských obvodů, zájmových sdružení apod., pro které je rodina důležitou cílovou skupinou. Přesto, že do příprav i letos zasáhla pandemická situace, se do letošního ročníku zapojilo přes 50 kulturních institucí, městských, ale i soukromých organizací a spolků, které připravily téměř stovku akcí a aktivit pro rodiny. Sousedské slavnosti, dny otevřených dveří, interaktivní programy, tvořivé dílny, soutěžní odpoledne, promítání, společenské diskuse a besedy, swingová tančírna nebo třeba pohádky pod hvězdami jsou jen některými z desítek akcí, jejichž přehled přinášíme na webových stránkách www.dnyfajnerodiny.cz nebo na Facebooku @fajnarodina.

Dny Fajne rodiny letos odstartuje v roli „předskokana“ Fiesta latina – večer v duchu latinskoamerických rytmů, připravený pod hlavičkou Expat centre Ostrava. Prohlídku prorodinných akcí a aktivit zakončí festival Kompot na Trojhalí. Po celou dobu konání Dní Fajne rodiny bude před budovou Nové radnice ke shlédnutí výstava „Rodina? Tým pro život“ o významu a hodnotě partnerství, rodičovství a mezilidských vztahů. Její vernisáž se uskuteční 30. srpna 2021 v 10 hodin na Prokešově náměstí. Více o výstavě zde: https://fajnarodina.cz/akce/rodina-tym-pro-zivot/

Součástí Dní Fajne rodiny jsou jak zavedené akce typu Muzejní noc, Rozmarné slavnosti, Bambifest, Řezbářské sympozium, Zažít Ostravu jinak, letní kina, tak i akce komornějšího charakteru v knihovnách, mateřských centrech a centrech pro rodinu, komunitních zahradách či střediscích volného času. Na aktivní rodiny čekají např. cyklovyjížďky, tančírny či společné hry a soutěžení.

„Čas strávený s rodinou je nenahraditelný. Záleží nám na tom, aby ho ostravské rodiny mohly prožívat příjemně a abychom jim pro to dokázali vytvořit a nabídnout vhodné předpoklady. Na tomto principu stojí celá rodinná politika města i koncept Fajne rodiny, který jsme vytvořili také jako hravý nástroj pro lepší prezentaci a realizaci všech těchto aktivit,“ vysvětluje resortní náměstek primátora Zbyněk Pražák. „Fungující, spokojená a šťastná rodina v jakékoliv podobě je cílem, k němuž chceme směřovat. Ostrava proto usiluje o vytváření příznivých podmínek a prostředí, ve kterém by mohly rodiny dobře naplňovat své potřeby, a to napříč všemi generacemi.“

„Dny Fajne rodiny“ jsou jedním z projektů rodinné politiky města na podporu rodin, žijících v Ostravě. Mezi další patří např. projekt „Místa přátelská rodině“ pro usnadnění vyhledávání provozoven, ve kterých jsou rodiny s dětmi vítány. Vzniká tak přehled kaváren, heren, restaurací, rodinných a mateřských center, ale i dalších institucí, které jsou svým přístupem a vybavením vstřícné k rodinám s dětmi a pomáhají ve městě budovat prostředí přátelské pro rodiny. Pro posílení komunikace vůči této cílové skupině vznikl web www.fajnarodina.cz, aktuální informace nebo třeba tipy na trávení volného času přináší facebook @fajnarodina.