Další památky a významné stavby budou obnoveny díky podpoře města

Město Ostrava přispěje na rekonstrukci dalších 12 významných městských staveb či památek, a to v celkové částce ve výši 5 594 000 korun. Původně určenou sumu čtyř milionů korun město navýšilo tak, aby mohlo dotace přidělit co největšímu počtu majitelů těchto domů. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé 15. září 2021. Stavby budou opraveny nejpozději do konce června 2022.

„Město, jakožto vlastník velkého množství památkově chráněných a architektonických významných budov velmi dobře ví, jak náročná a nákladná je péče o ně. Dotační podpora soukromých vlastníků tak má za cíl motivovat majitele, aby sami do rekonstrukcí těchto objektů investovali nemalé finanční prostředky. Jsme přesvědčeni a vidíme to na již zrealizovaných projektech, že se jedná o smysluplné investice, které se nám všem vrátí nejen v podobě kultivovanějšího města, ale také v efektivnějším využití objektů,“ konstatovala náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Finanční podporu žádali majitelé staveb v rámci letošního Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. Příspěvek města na jeden projekt byl specifikován v rozsahu od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun a mohl pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů. Majitel pak hradí zbylé náklady. Dlouhodobá podpora města v této oblasti motivuje majitele staveb k jejich rekonstrukci a současně přispívá k zachování významných historických staveb, industriálního dědictví či obnově kulturních památek.

V letošním roce obdrželo město ve stanoveném termínu do 8. června celkem 18 žádostí majitelů staveb s požadavkem na téměř deset milionu korun. Žádosti posoudil odbor územního plánování a stavebního řádu, následně je hodnotila komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města. Dvě žádosti byly vyřazeny pro nesplnění podmínek programu, další dvě žádosti byly v rozporu se zadáním jeho podmínek. Projekty dvou žadatelů nedosáhly potřebného počtu bodů ve stanovených kritériích. Finance města tudíž přispějí k obnově 12 staveb.

Všechny podpořené stavby se nachází ve významných městských památkových zónách, přičemž některé z nich jsou kulturními památkami. Opravy se například dočkají tři domy v městské památkové zóně Ostrava-Přívoz. Na těchto stavbách budou obnoveny fasády, což přispěje k ucelení vzhledu městské části. Rekonstrukce čeká rovněž domy na Lidické ulici v městské památkové zóně. Obnova napomůže sjednocení tzv. štítové kolonie, jednoho z nejzajímavějších urbanistických celků na území městského obvodu Vítkovice. Fasády těchto staveb budou opraveny a čištěny, bude provedena výměna nebo oprava kamenného soklu i další údržba. Opravena bude i dominanta vítkovického náměstí, stavba s názvem tzv. „U-haus.“ Budova je situována hned vedle kostela a dojde k renovaci oken a dveří. Jednou z podpořených žádostí je i restaurování figurálního reliéfu domu v Ostravě-Porubě, což navazuje na v předchozích letech provedený proces obnovy těchto domů. Plánována je též oprava fasády budovy s názvem tzv. „Hudební svět“ na Havlíčkově nábřeží. Stavba se nachází v památkové zóně města. Původně čokoládovna Zett se později stala prádelnou a v současnosti je využívána k různým kulturním aktivitám. Stavební úpravy jsou plánovány rovněž v bývalých ředitelských vilách na Landeku (tzv. Miskově vile) i v areálu Dolu Hlubina.

Připomenout však lze i některé vloni podpořené obnovy významných domů. Dotace byla poskytnuta například k obnově domu na Hollarově ulici, který je součástí městské památkové zóny. Opravována byla štuková fasáda a měnila se okna. Zmínit lze také revitalizaci dvou domů v Ostravě-Porubě. Došlo k obnově fasád z břízolitových omítek. V Ostravě-Vítkovicích byly podpořeny obnovy prvních domů v tzv. štítové kolonii dělnických domů, kde byla realizována výměna oken, dveří a opravy či čištění fasád.

Město podporuje obnovu památek a významných městských staveb dlouhodobě. Dotace již přispěly i k renovacím sakrálních památek. Do roku 2017 město přispívalo zhruba třemi miliony korun, od roku 2018 byla částka navýšena na pět milionů.