Členové Mezinárodní orchestrální akademie Janáčkovy filharmonie Ostrava odehrají vlastní koncert

Foto: Janáčkova filharmonie Ostrava l Akademie JFO

Projekt Mezinárodní orchestrální akademie je příspěvkem Janáčkovy filharmonie Ostrava k alternativnímu vzdělávání a profesnímu růstu mladých, talentovaných hudebníků z celého světa. Posláním projektu je zprostředkovat jim hráčskou praxi a dovednosti orchestrální hry.

Ty mohou posluchači ocenit v Komorním koncertu členů Mezinárodní orchestrální akademie JFO, který se uskuteční 29. 11. od 19 hodin v atypické komorní úpravě společenského sálu Domu kultury města Ostravy. Komorní orchestr složený z bývalých a současných akademiků povede dirigent Maroš Potokár, který je také novým asistentem šéfdirigenta JFO.

Foto: Dirigent Maroš Potokár, který je také novým asistentem šéfdirigenta JFO. l Zdroj: JFO

„Orchestrálnu akadémiu JFO vnímam ako dobrú príležitosť pre mladých hráčov získať cenné skúsenosti v profesionálnom orchestri a som rád, že moje prvé dirigentské účinkovanie pod hlavičkou JFO bude práve v rámci tohto projektu s členmi akadémie v komornom obsadení,“ říká dirigent Maroš Potokár a dodává „myslím, že dielo ktoré sme vybrali pre tento koncert – Kammermusik op. 24 č. 1 Paula Hindemitha sa skvele hodí práve pre takéto zoskupenie, pretože skladbu, ktorú skomponoval ako 27 ročný, vtedajšia kritika okamžite označila za odraz moderného životného štýlu, ktorý má ten najfrivolnejší a najvulgárnejší charakter a ocenila odvahu autora vydať sa týmto novým smerom. Skladba vyžaduje mladícku dravosť a virtuozitu v každom z nástrojov, preto verím, že nás práca na nej bude baviť, a že osloví aj publikum.“

Paul Hindemith je s Ostravou díky několika návštěvám a koncertování spjat už od 30. let, kdy přijal pozvání Spolku pro soudobou hudbu, což vypovídá o tehdejší kulturní vyspělosti města. Paul Hindemith přijížděl do Ostravy na pozvání dirigenta a tehdejšího šéfa opery NDM Jaroslava Vogela, který sem zval i další světové osobnosti jako Stravinského, Janáčka nebo Prokofjeva.

Na koncertě se představí téměř všichni členové Akademie – nastudování se ujalo 9 současných akademiků. K doplnění obsazení komorního orchestru byly přizvány 2 absolventky Akademie,

které jsou nyní již členkami orchestru JFO: violoncellistka Ewa Barciok a houslistka Marta Plewka. Pozvání přijali také 3 hostující umělci: klavírista Matej Arendárik, akordeonistka Anežka Gebauerová, violista Dominik Cvek a trumpetista Kamil Barciok.

„Úspěšnost a význam Mezinárodní orchestrální akademie potvrzuje i fakt, že naprostá většina jejích absolventů již získala stálé místo v profesionálním orchestru. Mnoho z nich právě v České republice, čímž výrazně přispíváme k mezinárodnímu složení českých orchestrů. A to i přesto, že jde o teprve 2. ročník projektu, který navíc začínal za ztížených podmínek během pandemie,“ sděluje koordinátorka projektu Martina Výrková.

(nm) Foto: JFO, Mezinárodní orchestrální akademie