BOTANICKÉ ZAJÍMAVOSTI ZOO OSTRAVA: SLADKÉ VITAMÍNY Z ASIE

Četné výsadby plodonosných dřevin v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava prováděné v posledních letech začínají postupně nabízet své plody volně žijícím živočichům. Ovoce muchovníků (Amelanchier) už bylo letos vysbíráno do poslední bobulky a jejich místo nahrazují jiné druhy.

Patří k nim například morušovník černý (Morus nigra), jehož černé plody připomínají ostružiny. Tato velmi stará ovocná dřevina pocházející ze západní Asie se v Evropě poprvé objevila v roce 1548. Je velmi teplomilná a vyžaduje slunné polohy. Morušovník je mohutný strom s hlubokými a bohatými kořeny, jimiž si umí zajistit vodu a živiny z hlubších půdních vrstev i za současných velmi suchých měsíců. Proto, na rozdíl od mělčeji kořenících druhů, zůstávají na větvích i plody. Plody morušovníku jsou tmavočervené až černé barvy a dozrávají postupně již od poloviny července. U volně žijících ptáků jsou ještě oblíbenější než plody třešní a višní. Opadané přezrálé plody jsou pak velmi žádanou potravou nejrůznějšího hmyzu. Morušová šťáva velmi intenzivně barví ruce i ústa.

Plody se po sklizni musejí okamžitě spotřebovat nebo zpracovat. Mají osvěžující, příjemnou sladkokyselou chuť, obsahují velmi cenné látky a vitamíny a jsou proto vhodné pro přípravu sirupů, ovocných vín a kompotů. Morušovník má své zastoupení také v tradičním lidovém léčitelství.

V areálu zoo mohou návštěvníci tuto dřevinu obdivovat na několika místech například u expozice Mokřady nebo na Včelí stezce.

(ab)