Biodiverzita v Zoo Ostrava: Jak se daří vrabcům v zoo?

Na území České republiky hnízdí dva druhy vrabců – vrabec domácí a vrabec polní. Je známo, že v posledních desetiletích nastal u vrabců pokles jejich počtů. U vrabců domácích je pokles významnější a místy jako hnízdní druh zcela vymizel. Nejinak je tomu i v přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava.

Vrabce domácího (Passer domesticus) zahlédnete v areálu ostravské zoologické zahrady stěží. Jiná je situace je u vrabců polních (Passer montanus). Těm se v přírodním areálu zoo vysloveně daří a každým rokem obsazují nová a nová hnízdiště. „Kromě nejrůznějších škvír na stavbách využívají především vyvěšené budky, a to jak budky typu „sýkorník“, tak budky typu „vrabčí panelák“. Ve vrabčím paneláku hnízdí hned několik párů vedle sebe, což dokazuje, že vrabci hnízdí v koloniích,“ popisuje ornitolog Otakar Závalský, který v Zoo Ostrava koordinuje biodiverzitní opatření. Počet obsazených hnízd v zoo dosahuje několika desítek. „V průběhu roku převažuje u vrabců rostlinná potrava, ale v době hnízdění krmí mláďata převážně hmyzem. Je tedy pro všechny zahrádkáře jednoznačně víc přínosem než přítěží,“ ujišťuje Otakar Závalský.

Vrabci polní hnízdí nejčastěji 3x v roce. V první snůšce bývá v průměru pět vajíček, ve druhé šest vajíček a ve třetí čtyři vajíčka. Všichni vrabci k lidským sídlům odjakživa patří a kdyby nadále pokračoval jejich úbytek, byl by to určitě signál k zamyšlení.

Video zachycuje krmení mláďat v jedné z budek v Zoo Ostrava, která je umístěná v bezprostřední blízkosti návštěvnické trasy u expozice Na statku.

 (ab)