BANÍK SE PŘIHLÁSIL K PRESTIŽNÍMU PROGRAMU DOFE

Certifikát DofE ve čtvrtek slavnostně převzali zástupci fotbalové akademie Baníku Ostrava a Základní školy J. Šoupala v Ostravě-Porubě. Obě organizace se tím společně oficiálně zapojily do projektu Mezinárodní cena Vévody z Edinburghu. Jedná se o celosvětově mimořádně ceněný program vzdělávání mladých lidí založený princem Philipem před více než šedesáti lety.

„Tento projekt, v zahraničí mimořádně ceněný, je v Česku sice dosud poměrně neznámý, ale je to tím, že se do něj zatím zapojilo málo organizací,“ uvedl Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala. „Baník patří mezi první fotbalové kluby, které se do tohoto vzdělávacího programu dospívajících dějí zapojily. Už tak učinila Sparta Praha a myslím si, že další organizace, školy, kluby a podobně, budou v brzku následovat. Ve světě je běžné, že úspěšné absolvování tohoto vzdělávacího programu je garantem přijetí třeba i na studium na vysoké škole. Jedná se skutečně o prestižní záležitost,“ doplnil Petr Mašlej, šéf mládežnického úseku Baníku Ostrava.

Stejně jako například v Manchesteru City, který se do projektu DofE také zapojil, také v Baníku se jej aktivně zúčastní fotbalisté kategorie U14 a U15. „Jedná se o plnění programu ve čtyřech oblastech, a to: Sport, dobrovolnictví, dobrodružná expedice a rozvoj talentu. Účastníci projektu mají v těchto oblastech stanoveny konkrétní a cíle a musí je díky svému sebevzdělávání dokázat naplnit,“ řekl Milan Chalupa. „Je to dle mého názoru skutečně skvělý projekt, který se podílí na mnohostranném rozvoji osobnosti. Také našim cílem je vychovat na naší škole i v akademii mladé lidi, jejichž obzor bude mnohem širší než pouze fotbalový. A na druhou stranu platí, že cílevědomá práce na sobě samém, schopnost adaptovat se v novém prostředí a podobně, to vše je dobrou průpravou i pro fotbalový rozvoj mladých hráčů,“ dodal Milan Chalupa poté, kdy certifikát DofE z rukou výkonného ředitele Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Tomáše Vokáče oficiálně převzal.