Auto po zimě. Na co si dát pozor?

Servisní akce pro řidiče. Foto ProfiAuto

Přípravy automobilů na jarní sezonu jsou v plném proudu. Mezi základní činnosti patří přezutí pneumatik, kontrola gumiček stěračů, podvozku nebo brzdového systému. Svěřit odbornější úkony odborníkům z autoservisů se určitě vyplatí.

Jednou z nejvíce opotřebovávaných a extrémně namáhaných součástí v zimních měsících jsou stírací lišty stěrače, které doporučuji měnit, jakmile zanechávají na skle pruhy při stírání,” říká technický poradce ProfiAuto Lubomír Kroužílek a dodává: „Stav každého vozidla po zimní sezoně významně ovlivňuje už samotná příprava na zimu.”

Velmi namáhané jsou rovněž karoserie a podvozek, které mohou být napadeny korozí od posypové soli. Dále by řidiči neměli zapomenout na kontrolu brzdového systému a následnou kontrolu tlumičů a pérování vozidla. Velmi důležité je i osvětlení a seřízení předních světel. Některé ze zmíněných částí si může majitel automobilu bez problémů vyměnit doma, jako například výměnu stírací lišty stěračů. Speciální opravy či kontroly je však lepší ponechat odborníkům v profesionálním autoservisu.

Kontrola po zimě by měla být hlavně spojená s přezutím pneumatik. Při výměně pneumatik nebo v termínu okolo výměny pneumatik na přelomu března a dubna. Záleží na počasí i na tom, jak často řidič jezdí,” říká se Lubomír Kroužílek. Řada motoristů však pneumatiky nepřezouvá, a to z několika důvodů.

Za prvé chtějí dojet zimní pneumatiky se vzorkem nižším než 4 mm, které se již nedají na další zimu použít, ale je jim líto je vyhodit. Druhým důvodem je, že najezdí tak málo kilometrů, že se jim podle jejich názoru nevyplatí kupovat letní sadu pneumatik. Třeba v horském prostředí, kde je letní sezóna kratší než v nížině.

Pravidelné prohlídky napomáhají udržovat vozidlo v provozuschopném stavu v průběhu celého roku. ProfiAuto organizuje bezplatné servisní prohlídky pro řidiče s názvem PitStop v České republice a na Slovensku od roku 2016. Letos je v plánu přes 11 servisních akcí.

(nm)