ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ NA PAMÁTNÍK VETERÁNŮ

Pietní akt v Komenského sadech. foto: Jiří Zerzoň

Ostrava připravuje vyhlášení další architektonicko-výtvarné soutěže. Záměr na vyhlášení otevřené jednokolové soutěže na „Památník válečných veteránů“ v parku Čs. letců v Moravské Ostravě schválili v úterý 12. února ostravští radní.

Památník má  dlouhodobě a důstojně připomínat společně prvoválečné, druhoválečné i novodobé veterány – občany Ostravy a Moravskoslezského kraje, kteří nasadili a mnozí z nich i ztratili své životy v boji za národní svébytnost, svobodu a demokracii.

Město v této chvíli připravilo koncept soutěžních podmínek, a to v návaznosti na vzorové podmínky České komory architektů (ČKA). Základní koncept klade důraz na účel památníku, požadován je respekt k současnému řešení rekonstruovaného parku, nicméně město připouští i jeho adekvátní úpravy vyvolané soutěžním návrhem. Prostor musí umožnit konání vzpomínkových akcí.

Porota, jejíž složení schválila rada města, u návrhu posoudí kvalitu celkového řešení umístění v území, komplexní ideově architektonicko-výtvarnou kvalitu návrhu, hospodárnost a ekonomickou (finanční) přiměřenost zvoleného řešení, trvanlivost a odolnost návrhu s přihlédnutím ke skutečnosti, že se jedná o dílo vystavené klimatu i obecnému užívání.

Porota zasedne v tomto složení:

Řádní členové závislí: Zbyněk Pražák – náměstek primátora města Ostravy, Lukáš Jansa- radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Lukáš Curylo – náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Jaroslav Hrabec –           ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Řádní členové nezávislí: Petr Dub – malíř, Kurt Gebauer – sochař a pedagog, Jakub Ivánek -historik, Tomáš Knoflíček – teoretik umění, Ondřej Vysloužil – architekt.

Náhradníci závislí: Zuzana Bajgarová – náměstkyně primátora města Ostravy, David Witosz – 1. místostarosta městského obvodu Mor. Ostrava a Přívoz.

Náhradníci nezávislí: Jiří Jůza – ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, Marek Pokorný -ředitel Galerie PLATO Ostrava.

Tvůrci tří nejlepších návrhů získají finanční odměnu ve výši 20 až 100 tisíc korun. Porota může rozhodnout také o odměnách pro tvůrce neoceněných návrhů, které ale přinesou pozoruhodné dílčí podněty a řešení.

Výše odměn se odvíjí od předpokládaných nákladů na realizaci díla, které jsou odhadovány na 2 000 000 Kč bez DPH a budou spolufinancovány městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz (500 tisíc korun) a Moravskoslezským krajem (500 tisíc korun). Vítězný návrh bude realizovat jeho autor nejdříve v roce 2020.

(ab)