Slezskoostravský hrad otevírá novou sezónu. Nabídne silné příběhy šlechty i svět modelových vláčků.

Foto: Slezskoostravský hrad otevírá novou sezónu. Archiv hradu

Po zimní přestávce se brány Slezskoostravského hradu znovu otevřou návštěvníkům. Už v pátek 6. března v 10 hodin hrad zahájí novou sezónu, která nabídne atraktivní výstavy, oblíbené akce i programy pro celé rodiny.


Hlavním lákadlem jara se stane nová výstava Kulturní mosty v Evropě. Česká a moravská šlechta po roce 1945, která bude od 6. března k vidění v hradní věži. Tato putovní dvojjazyčná expozice se dlouhodobě těší velkému zájmu veřejnosti.

Poprvé byla představena v roce 2022 v Mnichově a od té doby procestovala řadu evropských měst, přičemž se postupně rozšiřovala o další osobnosti a jejich příběhy.
Výstava přibližuje osudy české a moravské šlechty po druhé světové válce. Nejen známá jména, ale i méně připomínané, často velmi dramatické životní cesty. Zvláštní pozornost je věnovaná také osobnostem spjatým se severní Moravou a Slezskem. Expozice tak nenabízí jen jednotlivé biografie, ale i širší historické a společenské souvislosti působení šlechty v poválečné Evropě.

hrad_2
Foto: Slezskoostravský hrad otevírá novou sezónu. Archiv hradu

„K výstavě jsme připravili bohatý doprovodný program. Už 10. března jej zahájíme besedou s Tomášem Czerninem. Návštěvníci se mohou těšit také na přednášku Konfiskace slezských zámků, promítání filmu Můj otec, kníže nebo podcast Přepište dějiny na téma Modrá krev přes hranici,“ říká Krista Balcar, koordinátorka výstavy.
Na své si přijdou i rodiny s dětmi. Během březnových víkendů ožije hradní galerie díky Slezským železničním modelářům. Návštěvníci zde uvidí přibližně 50 metrů dlouhé funkční kolejiště. V jednotlivých víkendech se zapojí i další modelářské spolky, které zájemcům rády poradí, jak s tímto koníčkem začít.

„Rodiny s dětmi patří k našim nejčastějším návštěvníkům, proto jsme chtěli nabídnout program, který je zaujme napříč generacemi,“ doplňuje Lukáš Czopik, specialista edukací a výstav.

DDDD
Foto: Slezskoostravský hrad otevírá novou sezónu. Archiv hradu

Tradičním vrcholem jarní sezóny bude velikonoční jarmark, který se uskuteční v sobotu 28. března a nabídne řemeslné stánky i doprovodný program. Po celou sezónu zůstávají otevřené také stálé expozice ve sklepení hradu věnované historii a stavebnímu vývoji hradu a výstava Země na obzoru aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu. Aktuální informace o programu, akcích a novinkách jsou průběžně zveřejňovány na webu hradu a na jeho sociálních sítích Facebook a Instagram.

(Tomáš Trnka)