500 bytů v centru Ostravy pro mladé a seniory!

Na Preslově ulici na rozhraní Moravské Ostravy a Přívozu staví soukromý investor bytový dům. Projekt vznikl v roce 2010 za podpory tehdejší radnice v čele s ODS. Nyní se konečně začíná realizovat. Rezidence Preslova s předpokládaným dokončením v polovině příštího roku nabídne 34 nových bytů a podzemní garáže.

„Takovýmto způsobem bychom chtěli postupovat i nadále – podporovat soukromé investory. Konkrétně v oblasti bydlení je naším cílem prosadit výstavbu 500 nových bytů v centru, zejména pro mladé a seniory,“ říká Ing. Miroslav Svozil (ODS), který vedl radnici Moravské Ostravy a Přívozu v letech 2006-2010. Dnes se vedle svého působení jako konzultant průmyslových firem i nadále věnuje komunální politice. V podzimních volbách je lídrem kandidátky ODS s podporou TOP 09 a Soukromníků a kandidátem na starostu centrálního ostravského obvodu.

Pane Svozile, jaké jsou vaše ­priority pro centrum třetího největšího města v republice?

Vrátit centru Ostravy bývalou prestiž a důstojnost a vytvořit podmínky pro to, aby bylo atraktivní jak pro návštěvníky, tak hlavně pro jeho obyvatele všech generací. Aby zde měli kde bydlet, parkovat, našli práci i důvod, proč v centru trávit volný čas.

Těm, kdo pochybují o reálnosti našeho záměru, doporučuji, aby si zajeli do nedalekých Katowic – to je příklad, jak lze při dobré vůli vybudovat centrum města za 5 let.

Máte pocit, že současná radnice se o totéž nesnaží?

Stačí se podívat, jak nynější „výkladní skříň“ Ostravy vypadá. V některých lokalitách musí mít nejen zahraniční návštěvník pocit, že tady před pár lety skončila válka. Za posledních 8 let se kromě Nové Karoliny v centru více méně nepostavil ani jeden nový dům.

Důsledkem je, že Ostravu, byť nejde jen o centrum, opustilo od roku 2013 dalších 7 500 lidí.

Statistika je neúprosná: Ostrava přišla od roku 1991 o 40 tisíc obyvatel. V roce 1991 měla 327 413 obyvatel, na konci roku 2017 v ní žilo 290.450 lidí. Jde o alarmující stav, je nejvyšší čas období stagnace ukončit!

Jaké kroky učiníte pro stavební oživení centra?

Pokud uspějeme ve volbách, máme v ú­myslu zastavět proluky hyzdící centrum, a to nejen na Masarykově náměstí. Budeme pokračovat v dostavbě objektu Nordica 2 a New Amsterodam Office a realizovat další nové projekty, na které budeme shánět kvalitní investory. Nové objekty by měly být multifunkční, s důrazem na funkci bydlení. Noví obyvatelé centrum města oživí. Samozřejmě je nutné, aby měli kde parkovat.

(red)