Zlatá tretra byla znovu skvělá. Ví se to?

Byla znovu skvělá. Přesněji: skvěle obsazená. A nabídla špičkové výkony včetně světového rekordu. A přesto už podruhé za sebou poněkud zaostala v diváckém zájmu. O čem je řeč? O letošní atletické Zlaté tretře. O Zlaté tretře se světovým obsazením, leč bez Usaina Bolta…

„Éry po Usainu Boltovi se Tretra nemusí bát,“ ujišťoval před rokem majitel pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek. Byl přesvědčen, že světová atletika má stále co nabídnout. Špičkových atletů je přece dost. A do Ostravy jich přijelo opravdu hodně. Na vítkovickém stadionu se sešlo pět olympijských vítězů a patnáct mistrů světa! Úchvatná účast! Tribuny byly přesto prořídlé. Nikoliv prázdné, ale volných míst bylo smutně moc.

„Lidé v Ostravě vždy chodili na atletiku světové úrovně. Ne jen na Bolta,“ vyprávěl Černošek před startem loňské Tretry. A pak byl zklamán, když viděl poloprázdný stadion. A letos se mu podobný pohled naskytl znovu…

Diváci Tretry si v posledních letech, ba desetiletích zvykli chodit „na někoho“. Býval to Jan Železný. On byl v devadesátých letech zosobněním Zlaté tretry a diváci chodili na vítkovický stadion v naději, že jim olympijský šampion předvede světový rekord.

Když Železný ukončil kariéru, stal se jeho nástupcem na trůně Zlaté tretry Usain Bolt. V Ostravě byl devětkrát. Opakovaně se do moravskoslezské metropole vracel, dával najevo svůj sílící vztah k tomuto městu a Ostravané jej za to začali milovat. Ostrava z Bolta šílela. Předloňské loučení fanoušků s jamajským sprinterem způsobilo všeobecné dojetí, o němž byl informován celý atletický svět. Tím však ostravská Boltomanie skončila. A projevilo se to hned následující rok.

„Když k nám jezdil Bolt, nepotřebovali jsme prakticky žádnou reklamu na prodej vstupenek. Ani aktivaci médií,“ pravil Karel Tejkal, mluvčí mítinku Zlaté tretry. Ano, i zájem médií poněkud ochabl. Ne že by Tretra média nezajímala. Pořád je to mítink špičkové světové úrovně. Ale žádostí o akreditaci z redakcí prestižních světových médií ubylo.

Éra po Usainu Boltovi ale není jen problémem Zlaté tretry. Potýká se s ní celá světová atletika. „Atletika prochází očišťovacím procesem. Musí se vypořádat s problémy z minulosti a modernizovat se,“ řekl Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry. „Hledá, co vlastně diváci chtějí. A testuje i různé nové modely soutěží, s nimiž by udržela pozornost diváků,“ poznamenal Juck.

Pokud jde o Tretru, existují, zdá se, dvě cesty. Její pořadatel bude muset fanoušky přesvědčit o tom, o čem mluvil Černošek už před rokem. Že Tretra a potažmo světová atletika stále nabízí řadu hvězd první velikosti, které překonávají či atakují světové rekordy. I letos v Ostravě nemuselo zůstat jen u jednoho.

Anebo si bude muset fanoušek počkat, až se zrodí nový Železný, nebo Bolt.

PETR DOLAN