Začneme vychovávat tvůrce Robocopů

Ostrava má po Praze jako druhé město v České republice akreditován progresivní středoškolský obor z oblasti medicíny, který slučuje poznatky anatomie, biomechaniky a IT technologií. Obor, u kterého úroveň výuky úzce souvisí s kvalitním technickým vybavením, může AHOL – Střední odborná škola realizovat zejména díky dotaci.

Poskytlo ji statutární město Ostrava v rámci projektu Ortoticko-protetický technik – příprava vzdělávacího programu pro budoucí odborníky chybějící na trhu práce na území SMO. Na nový obor Ortoticko-protetický technik se žáci základních škol mohou hlásit již teď. S výukou se začne prvního září 2018. Ortoticko-protetičtí technici jsou lidé, kteří v úzké spolupráci s lékaři vyvíjejí ortézy a protézy pro lidi po automobilových nehodách, úrazech a dalších postiženích.

Když americký filmový režisér José Padilha před třemi lety točil film Robocop, vycházel při sestavování svého Robocopa z dovedností a poznatků ortoticko-protetických techniků.

Ahol – Střední odborné škole se letos podařilo od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR získat akreditaci k výchově ortoticko-protetických techniků. Je vůbec první střední školou na celé Moravě, která tuto akreditaci získala. “S vývojem moderních technologií se možnosti moderní medicíny posunuly značně kupředu. Po ortoticko-protetických technicích je obrovská poptávka a dosud jediná střední škola v Praze jí nebyla schopna pokrýt,” vysvětluje ředitelka Ahol – Střední odborné školy Ing. Radmila Sosnová.

První žáci se na nový obor mohou přihlásit do 1. března roku 2018. Podle odborného garanta MUDr. Petra Krawczyka, vedoucího lékaře společnosti Proteor, která zvyšuje kvalitu života lidí s postižením, je nový obor vhodný zejména pro žáky, kteří jsou technicky zdatní, mají velkou prostorovou představivost a jsou i manuálně zruční. „V tuto chvíli již evidujeme první zájemce o studium a věřím, že kapacitu nového oboru snadno naplníme. V republice je totiž ortotiků a protetiků zoufale málo a tito lidé najdou okamžité uplatnění na trhu práce,” dodává Krawczyk.

(za)