BIKESHARINGU SE V OSTRAVĚ DAŘÍ

Velké oblibě se v Ostravě těší služba sdílení jízdních kol, tzv. bikesharing. Za první tři měsíce letošního provozu si lidé sdílené kolo společnosti Nextbike, která je poskytovatelem služby, půjčili téměř 156 tisíckrát, to znamená přibližně 1620 výpůjček denně. Aktuálně je ve službě registrováno 26 939 uživatelů.

Rekordním půjčovním dnem byl čtvrtek 18. července během festivalu Colours of Ostrava. Lidé si půjčili 3 336 kol a také až čtyřnásobně vzrostl počet registrovaných uživatelů na 200 denně, přičemž běžně se registruje cca 50 uživatelů za den. Obecně si uživatelé kola nejvíce půjčují v pátky a nejméně v neděle.

Nejoblíbenější výpůjční stanicí je dlouhodobě Nová Karolina, následuje Masarykovo náměstí a Maryčka v Dolní oblasti Vítkovice. V době konání festivalu Colours of Ostrava bylo v jednu chvíli u stanice DOV – Maryčka ve špičce 190 jízdních kol. A nás úspěch a obliba kol opravdu těší,“ řekla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

V celkovém pohledu je desítka nejvyužívanějších stanic v Porubě (8x) a pak v Moravské Ostravě a Přívozu (2x), co se týká procenta výpůjček, je to 37 % MOaP a 37 % Jih. Dále jsou sdílená kola oblíbená také v městském obvodu Ostrava – Jih (15 %). Z celkového množství výpůjček je 87 % zdarma, protože jsou kratší než 15 minut.

V červnu jsme spustili informační kampaň, která je zaměřena zejména na mladší generaci uživatelů bikesharingu, která apeluje na dodržování základních pravidel. Kampaň s názvem Dávej bacha se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole. Je k dispozici v aplikaci, na stojanech i  na kolech. Věřím, že se postupně chování uživatelů sdílených kol bude vylepšovat,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Bikesharing, neboli sdílení kol, skvěle doplňuje systém hromadné dopravy a zrychluje pohyb městem s čistou ekologickou stopou. Využívají ho jak místní obyvatelé, tak studenti, kterým kolo zkrátí trasu na určitém úseku cesty do práce či do školy, a také turisté, navštěvující pamětihodnosti a využívající kola delší dobu. Všichni k cestování potřebují jen mobil a vlastní nohy jako pohon.

Veřejnou zakázku na bikesharing letos vyhrála se svými modrými koly firma Nextbike, v současné době v Ostravě nabízí 600 kol ve 212 stojanech. Bikesharing je jedním z projektů strategického plánu fajnOVA.