Výjezdy hasičů k větru v Moravskoslezském kraji ustávají

Už 380 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního do pondělního večera, přitom od 16 hodin jich přibyly v kraji už „jen“ tři desítky. Je to díky uklidnění poryvů větru. V tuto chvíli ještě nebylo ukončeno 11 takových výjezdů.

Hasiči v okrese Frýdek-Místek tak mají dosud na kontě přes stovku výjezdů, kolem 60 v okresech Nový Jičín, Karviná a Opava a kolem 50 v okresech Ostrava-město a Bruntál.

Hasiči zasahovali v pondělí ráno u tří dopravních nehod, kde osobní automobily narazily do spadlých stromů. Evidujeme dva (doufám že lehce) zraněné řidiče. Nehody se staly ve Studénce (NJ), Dolních Tošanovicích (FM) a Hukvaldech (FM). Další zraněné v souvislosti s orkánem Sabine dosud moravskoslezští hasiči neevidují. V pondělí odpoledne ještě narazil kamion do spadlého stromu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, ale „pouze“ si prorazil kolo a po výměně mohl pokračovat dál. Bez zranění.

Po celý den šlo tradičně o odstraňování spadlých stromů, v mnoha případech i o provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny. Profesionální hasiči (HZS MSK) ze stanice Ostrava-Zábřeh například odstraňovali v pondělí ráno uvolněnou střešní krytinu z římskokatolického kostela ve Staré Bělé – s pomocí automobilového žebříku.

V obci Morávka (FM) zase jednotka HZS MSK Frýdek-Místek postupně odstraňovala letitou lípu (průměr kmene hodně přes metr), která skončila na rodinném domě a poškodila jej. Podobně poškodil strom střechu rodinného domu v Raškovicích (FM) a ten už je také odstraněn. Smrk spadl na dva zaparkované automobily v Ostravě-Bělském lese, hasiči jej již odstranili.

Havířovští hasiči (jednotka HZS MSK + JSDHO Havířov) v pondělí především dopoledne zasahovali po pádu velké části rovné střechy na osm zaparkovaných osobních automobilů v ulici 1. máje (objekt je zřejmě v Majakovského ulici). Na zemi hasiči odklízeli trosky střechy z aut a na střeše připevnili volné části, pak se už do opravy střechy pustili pracovníci města…