V PORUBĚ ZAČALA REKONSTRUKCE ULICE GUSTAVA KLIMENTA

Vizualizace s návrhem úprav prostoru před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida

Předáním staveniště začala v prvním srpnovém týdnu jedna z nejvýznamnějších letošních investičních akcí městského obvodu Ostrava-Poruba. Ulice Gustava Klimenta dostane zcela novou podobu – a především přibydou nová parkovací místa, kterých je v lokalitě akutní nedostatek.

Ačkoli to tak aktuálně nevypadá, na ulici Gustava Klimenta na prvním stavebním obvodu, který vznikal začátkem 50. let minulého století, je v současné době necelých dvacet legálních parkovacích míst. A to v celém úseku od nábřeží SPB až po ulici Kopeckého. Připravovaná revitalizace by jejich počet měla zvednout na více než stovku. Zakázku na revitalizaci ulice Gustava Klimenta se podařilo vysoutěžit za 22 milionů korun.

„Samotná rekonstrukce je rozdělena do dvou etap. První začne už v srpnu. Opravovat se bude úsek od nábřeží SPB po průjezd u Budovatelské ulice. Druhá etapa je v plánu příští rok. V první etapě vznikne nové parkoviště pro patnáct vozidel, dalších třicet míst získáme po obou stranách silnice. Opravou projdou povrchy silnice a chodníků, nové bude odvodnění i veřejné osvětlení. Hotovo by mělo být do konce listopadu,“ uvedla místostarostka Ostravy-Poruby Petra Brodová.

Druhá etapa se chystá na jaro příštího roku – rekonstrukcí projde zbytek ulice Gustava Klimenta až po křižovatku s ulicí M. Kopeckého. I tam přibude řada nových parkovacích stání. „Zvláštní pozornost budeme věnovat prostoru před gymnáziem, kde vznikne odpočinková zóna. Návrh na jeho úpravu přihlásili studenti školy před dvěma lety do projektu participativního rozpočtu Zelená Porubě a následně i aktivně spolupracovali na návrhu konkrétního řešení. Vznikne tak příjemný veřejný prostor s  dřevěnou terasou, lavičkami a záhony, o které se budou starat sami studenti,“ dodala Petra Brodová.

Kvůli pracím bude od 17. srpna zcela uzavřen úsek ulice mezi podjezdem domu č. 671 a nábřežím SPB. K domům budou zajištěny provizorní přístupy. Po dobu stavby budou zrušena vyhrazená parkovací stání (bez poplatku). Obyvatelé této lokality budou moci parkovat na náhradních plochách – například po bývalé sběrně v ulici Nad Porubkou nebo na Skautské ulici.

(nm) Zdroj: Město Ostrava