V obecních domech mění stará bytová jádra

Rekonstrukce bytového jádra v Ostravě-Jihu. Foto: Magazín Naše město

Ostrava-Jih spravuje více než 5200 bytů a až 2600 z nich se týká současná modernizace zahrnující také rekonstrukce v navazujících prostorách.

„Obvod se rozhodl učinit další kroky k výraznému zvýšení komfortu bydlení v obecním a nahradí stará umakartová jádra. Podle stáří a technického stavu bytů je postupně měníme a k tomu rekonstruujeme i další části těchto domácností,“ oznámila místostarostka Markéta Langrová s tím, že je na všechny typy bytů je připravena projektová dokumentace a vizualizace.

Lidé si podle ní budou moci vybrat nejen ze tří variant barevných řešení, ale také to, zda chtějí vanu či sprchovací kout. Případně celou koupelnu rozšířit.

V neobsazených bytech, které jsou ve špatném technickém stavu, se provádí kompletní rekonstrukce – výměna umakartového jádra za sádrokartonové, oprava elektroinstalace, tapety nahrazují nové omítky, podlahy dostávají PVC krytiny, provádí se nátěr radiátorů. V bytech se objevují nové kuchyňské linky, sporáky a vestavěné skříně.

„Cena těchto kompletních rekonstrukcí se u jednoho bytu, v závislosti na jeho technickém stavu, pohybuje kolem půl milionu korun,“ informovala mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

Bytová jádra budou postupně měněna také v pronajatých bytech, a to na základě jejich individuálního posouzení. Jih v roce 2019 vynaložil na opravy bytů bezmála 40 milionů korun, pro rok 2020 počítá s obdobnou částkou.

(nm) Foto: Magazín Naše město