Sobota nabídne zábavu i poznání

Historická tramvaj Barborka. Foto: archiv DPO

Zábavu i poznání přináší sobota 21. července. K oslavě 100 let od vzniku samostatného československého státu vyjede do ostravských ulic historická tramvaj Barborka. Koho zajímá historie domů v centru Ostravy, neměl by si nechat ujít sobotní komentovanou prohlídku.

Sto let od vzniku Československa připomenou jízdy historickou tramvají Barborka, která jezdila Ostravou již v roce 1922. Během jízdy ze zastávky Výstaviště na Hlavní nádraží a zpět se účastníci dozvědí zajímavosti z života Ostravy v dobách první republiky. Barborka vyrazí na svou zábavnou i naučnou pouť v sobotu 21. července ze zastávky Výstaviště v 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Ve voze je 32 míst, vzhledem k očekávanému zájmu se doporučuje rezervace.

Stému výročí republiky je věnována i sobotní prohlídka centra Ostravy. Začne v budově Domu umění návštěvou výstavy k 100. výročí republiky a pokračuje centrem města k Nové radnici. Během cesty se účastníci seznámí se zajímavou  historií nejluxusnějších a největších domů mladé republiky – Textilia  a Bachner, které názorně ukazují proměnu Ostravy na velkoměsto. Dozvědí se také zajímavosti ze života architekta Mendelsona i starosty Prokeše, který se zasloužil o vytvoření Velké Ostravy a nechal postavit radnici.
K netradičnímu zprostředkování ostravského lifestylu přispějí průvodci – kostýmovaní interpreti a speciální scénář zpracovaný tak, aby prohlídka pro návštěvníky byla objevným a netradičním zážitkem. Prohlídka začíná v Galerii výtvarného umění v 13 hodin a její konec je naplánován v Nové radnici v 16 hodin. Cena činí 195 Kč a obsahuje rovněž občerstvení v kavárně Sladký časy a výstup na vyhlídkovou věž Nové radnice. Rezervaci můžete provést zde.

(nm) Zdroj Město Ostrava