Senior expres Ostrava-Jih jezdí denně se čtyřmi vozy

Flotila vozů Senior taxi Ostrava-Jih

Za 25 korun mohou občané tohoto městského obvodu starší 77 let k lékaři, na poštu nebo kamkoliv v rámci celého města. Zbylé náklady na cestu hradí radnice.

„V současnosti má na tuto službu vyřízenou průkazku už 1731 seniorů. S ohledem na její oblíbenost a četnost uživatelů jsme v rámci smlouvy na další dva roky vyčlenili více prostředků a od února tedy jezdí čtyři vozy. Čímž se zajistila lepší dostupnost a kratší čekací doba na náš Senior expres,“ sdělila místostarostka  Markéta Langrová.

Jih zavedl zvýhodněnou dopravu pro seniory s trvalým bydlištěm v tomto obvodu od dubna 2017. Nejprve ve zkušebním provoze pro obyvatele starší 80 let a od února 2018 pak snížil věkovou hranici na 77 let. „Seniorů oprávněných využívat tuto službu zde žije přes pět tisíc.

Za předchozí dvouleté období, kdy se najelo přes dvacet tisíc jízd, investoval obvod do provozu Senior expresu 5,6 milionu Kč a smluvní limit byl stanovený do výše 284 tisíc Kč měsíčně. Pro stávající období zvýhodněnou dopravu každý měsíc podpoříme až do výše 450 tisíc korun,“ doplnila místostarostka Langrová.

Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior expres, a to bezplatně na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. Žadatelům stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie.

Senior expres mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin na základě telefonické objednávky nejméně jeden den před požadovanou jízdou na čísle 770 130 770. „Jet s ním mohou až čtyřikrát měsíčně, navíc s bezplatným doprovodem Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek,“ upřesnila mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

(nm)