První letošní ostravské a zároveň moravskoslezské miminko

lexandra Mocová s prvním ostravským i moravskoslezským miminkem roku Tomášem Slovákem. Foto: Lukáš Kaboň

První letošní ostravské a zároveň moravskoslezské miminko se narodilo v pondělí 1. ledna na oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava (MNO). Byl jím chlapeček Tomáš Slovák, který přišel na svět v 00.12 hodin. V úterý 2. ledna přišel jeho mamince Alexandře Mocové pogratulovat primátor Ostravy Tomáš Macura.

Spolu s blahopřáním první muž ostravské radnice předal šťastné mamince květiny, pamětní list, stříbrnou minci z limitované edice k 750. výročí Ostravy a dva plyšáky v podobě vzácných lemurů Sclaterových, jejichž chovem se pyšní Zoo Ostrava. Součástí daru byly také nákupní poukázky v hodnotě pěti tisíc korun.

S balíčkem z městské lékárny a kytičkou navštívil šťastnou maminku také ředitel městské nemocnice Petr Uhlig.

Malý Tomášek měl po porodu ideální míry 51 centimetrů a 3700 gramů. Porod se uskutečnil bez problému a maminka si jeho průběh pochvalovala. „Chtěla jsem rodit v Ostravě, i když jsem z Fulneku. Absolvovala jsem exkurze do všech ostravských nemocnic a vybrala si městskou, protože ta umožňuje propojení klasické medicíny s alternativními přístupy. U porodu jsem měla dulu (odborná asistentka rodičky – pozn. red.), která mi společně s nemocničním personálem vytvořila takové zázemí v porodním boxu, že svůj porod můžu označit za hotový koncert. S péčí v městské nemocnici jsem maximálně spokojena,“ řekla Alexandra Mocová. Doma na malého Tomáška čeká šestiletá sestra Eliška a tatínek Petr Slovák.

Za rok 2017 se počet porodů v Městské nemocnici Ostrava vyšplhal na číslo 1721. O rok dřív se jednalo o 1590 porodů, při nichž přišlo na svět 749 děvčátek a 864 chlapců. Během 23 porodů se narodila dvojčátka.

„Jedná se o největší nárůst počtu porodů v rámci všech porodnic v Moravskoslezském kraji. Navíc se jedná o nejvyšší počet porodů v Městské nemocnici Ostrava za posledních 25 let,“ okomentoval aktuální situaci v MNO primář oddělení Gynekologie a porodnictví Marek Ožana. Jak uvedl, v ostravské městské nemocnici tak proběhlo loni celých 15 procent všech porodů, které se uskutečnily na území Moravskoslezského kraje.

(nm) zdroj: Město Ostrava, www.ostrava.cz